Rodzaj zachcianek w ciąży wskazuje na płeć dziecka, szczepionka przeciw grypie może wywołać grypę, diagnoza raka to wyrok - z tymi i innymi mitami na temat zdrowia będą mierzyć się w internecie Pogromcy Mitów Medycznych na nowym portalu społecznościowym.
"Ja bym grypę porównał do czegoś w rodzaju wojny, które jest oczywiście najgroźniejsza dla najsłabszych, ale ucierpieć na niej mogą wszyscy" - zaznaczył specjalista. Podkreślił zarazem, że szczepionka przeciw grypie zawiera zabite wirusy, które nie mogą ożyć, a badania potwierdziły, że jest bezpieczna.
Niestety, popularność mitów na temat grypy w społeczeństwie polskim jest tak silna, że nasz kraj znajduje się na końcu listy krajów Unii Europejskiej pod względem liczby osób szczepiących się, przypomniała Halina Osińska, prezes Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej, które jest inicjatorem stworzenia portalu. Jej zdaniem jest to ogromny problem zdrowotny i ekonomiczny. "Grypa wywołuje powikłania ze strony wielu narządów i to narządów najważniejszych" - tłumaczyła. Zwróciła uwagę, że według najnowszych wyliczeń międzynarodowej firmy konsultingowej Ernst&Young koszty dużej epidemii grypy w Polsce sięgają 5 mld zł.
"Paradoksem obecnych czasów jest to, że choć mamy coraz większy dostęp do wiedzy żyjemy w coraz większym chaosie informacyjnym. Internet jest jednym ze sposobów udostępniania wiedzy medycznej, ale jest zarazem zbiorem informacji niesprawdzonych, mitów zdrowotnych" - podkreśliła Osińska.
Jej zdaniem, wierząc w te mity często szkodzimy zdrowiu - swojemu i swoich bliskich - bo na przykład opóźniamy rozpoczęcie leczenia. W ten sposób zwiększamy ryzyko, że choroba zostanie rozpoznana w zaawansowanym stadium, gdy szansa na skuteczne leczenie jest znacznie mniejsza.
PTOZ zainicjowało działalność portalu Pogromcy Mitów Zdrowotnych, ponieważ chce pomóc internautom weryfikować niesprawdzone doniesienia i półprawdy na tematy zdrowotne. Zarejestrowani użytkownicy będą mogli na nim dodawać i dyskutować informacje medyczne, a następnie na ich temat będą wypowiadać się eksperci na stałe współpracujący z portalem.
"Mitów medycznych jest bardzo dużo i nie dotyczą one tylko chorób zakaźnych. Na stronie portalu jest ich już cała lista" - zaznaczył dr Łabuzek.
Najbardziej mieszkańców Starego Kontynentu martwi sytuacja gospodarcza, międzynarodowa i migracja.
Badaczki ustaliły, że larwy drewnojada skuteczniej trawią plastik niż larwy mącznika.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.