Pogromcy Mitów Medycznych vs. dr Google

Rodzaj zachcianek w ciąży wskazuje na płeć dziecka, szczepionka przeciw grypie może wywołać grypę, diagnoza raka to wyrok - z tymi i innymi mitami na temat zdrowia będą mierzyć się w internecie Pogromcy Mitów Medycznych na nowym portalu społecznościowym.

Poinformowano o tym na konferencji prasowej w Warszawie.

"Chcemy tym portalem wspomóc w pracy Dr Google, który jest ulubionym lekarzem Polaków i wszystkich ludzi na świecie, bo ma jedną charakterystyczną cechę - zawsze zgadza się z rozpoznaniem pacjentów" - powiedział socjolog zdrowia dr Tomasz Sobierajski z Uniwersytetu Warszawskiego, który będzie jednym z trzech ekspertów demaskujących mity na nowym portalu (http://pogromcymitowmedycznych.pl).

Jak podkreślił kolejny Pogromca Mitów Medycznych dr Krzysztof Łabuzek ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, nowy portal nie będzie oferować poradnictwa medycznego. "My, jako eksperci będziemy tam jedynie oceniać czy coś jest mitem, czy nie i tłumaczyć dlaczego tak jest" - powiedział.

Ponieważ zbliża się sezon jesienno-zimowy, czyli sezon zwiększonej zachorowalności na przeziębienia i grypę, eksperci chcą w najbliższym czasie rozwiewać wiele wątpliwości i fałszywych przekonań na temat możliwości zapobiegania im (np. poprzez szczepienia) oraz metod leczenia.

Dr Łabuzek przypomniał, że ludzie wierzą np. w skuteczność suplementów z witaminą C lub E w przeziębieniu czy grypie. "Tymczasem badania kliniczne, które prowadzę na co dzień udowodniły jednoznacznie, że duże dawki witaminy C czy E nie mają istotnego znaczenia dla funkcjonowania naszego układu odporności" - tłumaczył.

"Szczególnie dużo mitów powstało na temat grypy" - ocenił dr Ernest Kuchar, specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych z Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. Według niego bardzo wielu ludzi jest przekonanych, że grypa jest rodzajem cięższego przeziębienia i że sami nigdy na nią nie chorują.

"Tymczasem, grypa to poważna choroba zakaźna. Chorujemy na nią wszyscy - z badań epidemiologicznych wynika, że każdy z nas przynajmniej raz na kilka lat ma grypę. Dzieci chorują jeszcze częściej, bo w każdym sezonie grypowym zakaża się nią do kilkudziesięciu procent z nich" - tłumaczył specjalista.

Rozpowszechnione są też poglądy, że grypa jest groźna jedynie dla ludzi starszych, dlatego tylko oni powinni się szczepić, że szczepienie na grypę może wywołać tę chorobę, albo że ma poważne skutki uboczne.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
 • abcd
  20.09.2012 19:15
  No i co mi po pogromcach, jak najfatalniejszą grypę przechodziłam właśnie w roku, kiedy byłam szczepiona. Potem wiele lat nie szczepiłam się, bo były przeciwwskazania, i nic mi nie było. Może to wyjątek.
 • Tom
  23.09.2012 10:24
  Prawda jest taka że szczepionki nie są wogóle skuteczne a raczej szkodzą i niezależni badacze nie powiązani z koncernami farmaceutycznymi potrafili to udowodnić. Niestety ci pogromcy mitów powiązani z grupami interesów sami wprowadzają mity i to jest smutne
 • Tom
  24.09.2012 00:28
  Oczywiście jakiekolwiek szczepionki mogłyby być skuteczne gdyby tylko nie wprowadzałyby ich potężne koncerny wmieszające w nie wiele szkopdliwych substancji
 • klara
  24.09.2012 20:59
  Tom a skąd takie info? każdy tam może dodać mit a weryfikują go lekarze, wiec nie wiem skąd od razu teorie spiskowe:)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.