Tysiące bursztynów udostępniło publiczności Muzeum Przyrodnicze w Krakowie. "To największa czasowa wystawa bursztynów bałtyckich w Polsce" - zapewnił PAP kierownik placówki prof. Wiesław Krzemiński.
Ekspozycja "Bursztyn w dziejach i tradycji Europy" zajmuje powierzchnię ok. 700 mkw, czyli pięć muzealnych sal. Znajdują się w nich pojedyncze bursztyny - małych i wielkich rozmiarów, o przeróżnych kształtach, bursztyny nieoszlifowane i oszlifowane, figurki bursztynowe, biżuteria z elementami bursztynu. Nie brakuje zdjęć jantarów, które wiszą na ścianach muzealnych pomieszczeń. Jest też multimedialna prezentacja bursztynu i staropolskie stanowisko do jego obróbki.
"Bursztyn jest jednym z najwspanialszych produktów eksportowych Polski" - powiedział na konferencji prasowej kierownik muzeum. Przypomniał, że jantar znali już neandertalczycy kilkadziesiąt tysięcy lat temu. W kolejnych latach zyskiwał na popularności.
Jak powiedział PAP archeolog Eryk Popkiewicz, bursztyn znajdował zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Wzmianki o leczniczych właściwościach jantaru można znaleźć m.in. w notatkach greckiego uczonego Ptolemeusza, dokumentach rzymskich i średniowiecznych zapiskach arabskich. Wierzy się, że noszenie przy sobie bursztynu dobrze wpływa na zdrowie. Nierzadko produkuje się również nalewki na bazie bursztynu. "W Rosji i na Ukrainie bursztyn wciąż zajmuje ważne miejsce w lecznictwie" - powiedział archeolog.
Wyjaśnił też, że jantar wydobywany jest w ok. 200 miejscach na świecie. Bałtycki bursztyn różni się od innych wyjątkową twardością, która czyni go łatwym do oszlifowania. Ponadto jest wytrzymały na niekorzystne czynniki atmosferyczne.
Ekspozycja czynna będzie do 15 marca 2014 r. Jej patronami honorowymi są prezydenci Gdańska i Krakowa.
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.