Odkrywanie tajemnic Majów

"Odkrywanie tajemnic Majów. Polskie wykopaliska w Gwatemali" - to tytuł wystawy fotograficznej prezentowanej w Muzeum Śląskim w Katowicach. Autorem fotografii dokumentujących pracę polskich archeologów jest Robert Słaboński.

Badania archeologiczne związane z poznawaniem cywilizacji Majów, prowadzi w Gwatemali od 2006 roku Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Dotyczą one starożytnego miasta kultury Majów o nazwie Nakum położonego w północno-wschodniej części Gwatemali.

W trakcie tych badań - jak informuje Muzeum Śląskie - archeolodzy natrafili m.in. na ogromnych rozmiarów grobowiec królewski zawierający naczynia, pozostałości szkieletu i setki jadeitowych ozdób, wśród których wielkością i bogactwem wyróżniał się zwłaszcza pektorał - duży wisior spoczywający na klatce piersiowej zmarłej osoby.

"Grobowiec wyposażony był w kilka naczyń ceramicznych - w tym misę z przedstawieniem tańczącego boga kukurydzy - jedno z najważniejszych bóstw Majów oraz ponad 460 paciorków z jadeitu i muszli, tworzących kilkanaście naszyjników i innych ozdób" - poinformowało muzeum. Kurator wystawy dr Renata Abłamowicz dodała, że odkrycia te można podziwiać na ok. 200 zdjęciach wykonanych przez Roberta Słabońskiego, który brał udział w badaniach jako jeden z uczestników tej misji.

Na fotografiach uwieczniono m.in. znaleziony w grobowcu jadeitowy pektorał, czyli jedno z cenniejszych odkryć zespołu polskich badaczy. Pektorał pokryty jest z jednej strony rytym przedstawieniem twarzy mężczyzny, a z drugiej strony serią hieroglifów. Wizyta w muzeum - jak informują muzealnicy - będzie okazją by dowiedzieć się, co wykazały analizy epigrafików, według których na pektorale umieszczono m.in. tytuł królewski nieznanego wcześniej władcy, którego imię można z kolei odczytać jako Ixiim Chan - "bóg kukurydzy-wąż".

Na wystawie można również oglądać m.in. fragmenty maski Majów, naczynie figuralne Majów oraz kopię noża ofiarnego z kultury Azteków.

Ekspozycja będzie dostępna do 27 kwietnia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama