Polacy oddali blisko 24 tony elektroodpadów

Podczas wielkiej zbiórki elektroodpadów przeprowadzonej przez Stena Recycling w 7 miastach w ramach akcji „Sprzątanie Świata - Polska 2012”, uczestnicy oddali blisko 24 tony zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Przetworzenie zebranych elektroodpadów pozwoli na zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery aż o 36 ton. Podsumowanie zbiórki Stena Recycling podczas akcji „Sprzątania Świata – Polska 2012”

W sobotę, 15 września 2012 r., odbyła się już druga wielka zbiórka elektroodpadów, przeprowadzona przez Stena Recycling - partnera Fundacji Nasza Ziemia i akcji Sprzątanie Świata. Podczas tegorocznej edycji, w dziesięciu specjalnych Punktach Zbiórki Stena Recycling zlokalizowanych na terenie wybranych hipermarketów Leroy Merlin w Gdańsku, Swarzędzu, Łodzi, Bydgoszczy, Szczecinie, Wrocławiu i Warszawie, a także w warszawskiej stacji recyklingu dla mieszkańców - STENA Ekostacja, zebrano łącznie 23,7 tony elektroodpadów. Najwięcej zużytego sprzętu oddali mieszkańcy Swarzędza (blisko 4,9 tony), Bydgoszczy (ok. 4,7 tony) oraz Szczecina (ponad 4,1 tony). Dalej w rankingu jest Warszawa (3,5 tony), Gdynia (3 tony), Wrocław (2,6 tony) i Łódź, gdzie zebrano ok. 900 kg odpadów elektrycznych i elektronicznych.

Recykling pozwala na oszczędność energii i wody potrzebnych do produkcji nowych produktów oraz przyczynia się do redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery, np. powtórne przetworzenie jednej lodówki ogranicza emisję CO2 o ponad 2 tony, czyli tyle, ile wyemitowanoby przy jej produkcji z użyciem nowych surowców. Zebrane blisko 24 tony starych baterii, telefonów, komputerów, monitorów, oraz „wielkogabarytowych” pralek i lodówek będą poddane szczegółowej rozbiórce. Pozyskane surowce: plastik, szkło i metale zostaną przekazane do powtórnego wykorzystania, dzięki czemu emisja CO2 do atmosfery może być zredukowana aż o 36 ton, aniżeli w przypadku wytworzenia produktów z nowych surowców.

„Od 19 lat organizujemy ogólnopolską akcję „Sprzątanie Świata”. Jej celem jest wspólne oczyszczenie ulic, parków i lasów z zalegających śmieci, które towarzyszy edukacji ekologicznej i obywatelskiej. Zachęcamy do „nie śmiecenia”, a także do odpowiedzialnego i przemyślnego wyrzucania wszelkich odpadów. Przeprowadzana przez Stena Recycling wielka zbiórka elektroodpadów, ma duże znaczenie dla budowania świadomości Polaków na temat recyclingu, a także zagrożeń wynikających z nielegalnego pozbywania się elektrośmieci. Dlatego bardzo doceniamy inicjatywę i zaangażowanie firmy” – komentuje Sławomir Brzózek, wiceprezes Fundacji Nasza Ziemia, która jest organizatorem akcji „Sprzątanie Świata.

Część dochodu z zebranych elektroodpadów Stena Recycling przeznaczy na rzecz programu Zielona Stopa Filantropa. Jego celem jest poprawa efektywności energetycznej w dziecięcych ośrodkach opiekuńczych poprzez zapewnienie im energooszczędnych świetlówek oraz sprzętu AGD wysokiej klasy energetycznej A++.

W Polsce co roku powstaje ponad 300 000 ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. To trzy razy więcej niż waży Most Łazienkowski w Warszawie! Dlatego już teraz organizatorzy tegorocznej akcji zapraszają na kolejną wielką zbiórkę elektroodpadów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg