Zaćmienie Słońca w Australii

13 listopada wieczorem polskiego czasu w Australii nastąpi całkowite zaćmienie Słońca.

Zjawisko będzie można obejrzeć także w Polsce dzięki internetowej transmisji na żywo, zorganizowanej przez projekt GLORIA - poinformował Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Pas zaćmienia będzie przebiegać początkowo przez Australię, a potem przesunie się na Ocean Spokojny. Najgłębsze zaćmienie nastąpi we wtorek o godz. 23.11 polskiego czasu - faza całkowita zaćmienia potrwa ponad 4 minuty.

Tak długie zakrycie Słońca przez tarczę Księżyca będzie jednak widoczne jedynie na południowych obszarach Oceanu Spokojnego. Zjawisko obserwowane z północno-wschodnich krańców Australii potrwa ponad dwie minuty i nastąpi około godz. 21.39 polskiego czasu.

W ramach społecznościowego projektu naukowego GLORIA (GLObal Robotic-telescopes Inteligent Array) do Australii wysłana zostanie ekspedycja, która przeprowadzi obserwacje zjawiska za pomocą teleskopów słonecznych i kamer cyfrowych. Transmisja na żywo ma zostać udostępniona wszystkim zainteresowanym odbiorcom. W Polsce transmisję będzie można oglądać m.in. za pośrednictwem serwera Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

GLORIA jest międzynarodowym projektem kierowanym przez Universidad Politechnica de Madrid (Hiszpania). Uczestniczy w nim 13 instytucji z 8 państw, w tym Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (FUW), reprezentujący Polskę.

FUW wspólnie z Narodowym Centrum Badań Jądrowych oraz Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, realizuje projekt badawczy "Pi of the Sky", który dysponuje automatycznymi teleskopami. Wejdą one w skład sieci 17 automatycznych teleskopów obserwujących zaćmienie Słońca. Koordynatorem polskiej części projektu jest Aleksander Filip Żarnecki z FUW.

Transmisję na żywo będzie można obejrzeć na stronie internetowej: http://live.gloria-project.eu. Dodatkowe materiały dydaktyczne dla szkół znajdują się na stronie: http://hep.fuw.edu.pl/gloria/eclipse2012.html

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama