Wycisza, uspokaja, pomaga otworzyć się na świat i ludzi. Fundacja Rosa pokazywała w Warszawie pokój terapii dla dzieci z ADHD, autystycznych i z upośledzeniem umysłowym.
Na ścianach wyświetlane były ruchome abstrakcyjne obrazy, w kącie stała bulgocąca kolumna z wodą i sztucznymi rybkami, w tle sączyła się spokojna muzyka. Wyczuć można było delikatny eukaliptusowy zapach, a obok wielkiej zielonej pufy leżał światłowodowy warkocz, zmieniający powoli kolory. To jedna z Sal Doświadczania Świata, które powstają dzięki działalności fundacji Rosa w całej Polsce. Przeszkoleni terapeuci i psychologowie pomagają w nich dzieciom odzyskiwać poczucie bezpieczeństwa, zmniejszać poziom lęku i pobudzić ciekawość i chęć nawiązywania kontaktów z otoczeniem.
- Specjalnie dobrane przybory terapeutyczne stymulują wzrok, słuch, węch i zmysł dotyku, przez co wspomagają integrację sensoryczną, czyli proces organizacji wrażeń docierających do mózgu człowieka – wyjaśniała Anna Nowocień-Rega z wrocławskiej fundacji Rosa.
W Salach Doświadczania Świata znaleźć można było specjalistyczne maty, huśtawki, trampoliny, piłki a nawet ścianki wspinaczkowe. Były lustrzane kabiny, aparaty do baniek mydlanych i światłowodowe kurtyny.
Fundacja Rosa sfinansowała powstanie już 32 takich sal w całej Polsce, służących ok. 1500 dzieciom. Koszt wyposażenia jednego pokoju waha się od 10 tys. do 30 tys. złotych.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.