Kopernik w szopce

Figura Mikołaja Kopernika będzie jedną z ozdób tegorocznej szpoki bożonarodzeniowej, która stanie w centrum Torunia. Postać astronoma ma przypominać o rozpoczynającym się wkrótce Roku Dziedzictwa Kopernikańskiego.

Najbardziej okazała w regionie kujawsko-pomorskim szopka bożonarodzeniowa, z misternie rzeźbionymi w drewnie, naturalnej wielkości figurami, jest od 12 lat przygotowywana co roku przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Szopka "wędruje" po największych miastach regionu i w tym roku stanie w centrum Torunia, niedaleko Muzeum Etnograficznego.

Wśród zwyczajowo umieszczanych w niej figur Świętej Rodziny, zwierząt i Mędrców ze Wschodu, za każdym razem pojawiają się w niej rzeźby postaci znanych ze współczesności. W ostatnich latach zobaczyć można było m.in. podobizny malarza Gustawa Klimta, czy błogosławionej Edyty Stein.

"Żłóbek jako figuratywne przedstawienie ewangelicznych wyobrażeń, został z czasem wzbogacony o treści wyrażające złożoność współczesnego świata. Pomysł polega na wprowadzeniu do szopki postaci wielkich chrześcijan Europy" - podkreślił Bogusław Kuraś, artysta malarz, jeden z opiekunów uczniowskiego zespołu pracującego nad szopką bożonarodzeniową.

Figury wykonują uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego pod kierunkiem Lecha Kasprzykowskiego.

"Szopka jest jego dzieckiem, od lat miesiącami zmaga się z tym zagadnieniem rzeźbiarskim. Jest to ćwiczenie przede wszystkim warsztatowe: bryła, przestrzeń, forma, materia. Postaci rzeźbione są w drewnie i wymaga to wiele wysiłku, również fizycznego. To chęć sprawdzenia się skłania uczniów do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu" - zaznaczył Kuraś.

Od 2008 roku uczniowie zdobią figury w szopce polichromią, co angażuje do współpracy przy ich tworzeniu także pracownię malarską. Prace nad przygotowaniem całej szopki trwają zwykle około pół roku.

Początkowo uczniowie bydgoskiego "Plastyka" przygotowywali tradycyjne szopki, zgodne z przekazami zawartymi w ewangeliach i apokryfach. Od 2003 roku zaczęły się w nich jednak pojawiać współczesne akcenty, nawiązujące do nowożytnych dziejów Europy czy ważnych wydarzeń.

W ubiegłym roku w szopce znalazły się rzeźby wybitnych malarzy: Michała Anioła, Vincenta van Gogha, Salvadora Dali czy Pabla Picassa. W tym roku figura Mikołaja Kopernika przypomina o tym, że 2013 r. to w regionie kujawsko-pomorskim Rok Dziedzictwa Kopernikańskiego.

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.