Podczas prowadzonych badań w dorzeczu Mekongu (Azja Południowo-Wschodnia) naukowcy odkryli 126 nowych gatunków zwierząt i roślin - poinformowała organizacja WWF. Zidentyfikowano 82 gatunki nowych roślin, 21 - gadów, 13 - ryb, pięciu płazów i pięciu ssaków.
Badania prowadzone były w 2011 r. Organizacja podkreśliła w raporcie, że region dorzecza Mekongu jest jednym z najbardziej urozmaiconych pod względem bioróżnorodności. Mekong jest jedną z najdłuższych rzek świata. Jej długość to ok. 4,5 tys. km, a powierzchnia dorzecza wynosi ok. 810 tys. km kw. Dla porównania Polska ma powierzchnię ok. 312 tys. km kw. Mekong przepływa m.in. przez Chiny, Laos, Kambodżę i Wietnam.
Jak podała organizacja WWF, między 1997 r. a 2011 r. opisano ponad 1,7 tys. nowych organizmów. Raport szczegółowo opisuje 10 odkrytych gatunków, wśród nich m.in. tropikalnego nietoperza, który ze względu na swój szczególny wygląd został nazwany belzebubem.
Naukowcy w raporcie wskazali również na dwa nowe gatunki żab. Jedna ze względu na wzór na gałkach ocznych nazwana została "Yin Yang", a samce drugiego odkrytego gatunku w czasie godów wabią samice charakterystycznymi gwizdami przypominającymi śpiewanie ptaków.
Opisano także gatunek ryb z rodziny sumowatych. Z powodu przebywania w podwodnych jaskiniach, do których nie docierają promienie słoneczne, jest ona ślepa.
W lasach okalających miasto Ho Chi Minh znaleziono także nowy gatunek węża. Nazwano go ruby-eyed green pit viper, co w wolnym tłumaczeniu oznacza rubinoooką żmiję zieloną.
Raport "Extra Terrestrial" opublikowano na stronie: http://awsassets.panda.org/downloads/greater_mekong_species_report_dec_2012.pdf.
Międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF powstała z inicjatywy dyrektora generalnego UNESCO Juliana Huxleya w 1961 roku. Jej misją jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego na świecie. W ponad 50-letniej historii organizacja przeprowadziła lub pomogła w realizacji kilkunastu tysięcy przedsięwzięć na rzecz ochrony przyrody.
W Polsce WWF działa od początku lat 90., m.in. pomogła w 1993 roku w powstaniu Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Zakłócenia spowodowane przez człowieka mają znacznie szerszy wpływ, niż wcześniej sądzono.
Dokumnent wskazuje m.in na wyzwania wynikające ze skutków innowacji.
Zwłaszcza niebezpieczne są matki, które bronią swojego potomstwa.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.