Inżynier i wynalazca serbskiego pochodzenia Nikola Tesla zmarł 7 stycznia 1943 r. w Nowym Jorku. Tesla jest autorem blisko 125 wynalazków, głownie urządzeń elektrycznych. Do najsłynniejszych należą: silnik elektryczny, bateria słoneczna i radio.
Każdy, kto widział kiedyś film przestawiający historię naukowca-filozofa Wiktora Frankensteina, zetknął się z wynalazkiem Tesli. Doktor Frankenstein usiłuje rozwiązać zagadkę śmierci. Od pierwszych realizacji filmowych książki Mary Shelley, do swoich celów używał cewki Tesli - transformatora powietrznego, wytwarzającego wysokie napięcie - doktor Frankenstein dzięki niej powoływał do życia umarłych.
Choć wynalazki serbskiego naukowca przyniosły mu sławę, Tesla zmarł w pokoju nowojorskiego hotelu New Yorker, ostatnie lata żyjąc w biedzie i zapomnieniu.
Tesla przyszedł na świat w serbskiej rodzinie zamieszkałej w miasteczku Smiljan, należącej wówczas do monarchii austriackiej (dzisiejsza Chorwacja). Jego ojciec był prawosławnym prezbiterem. Dzięki wstawiennictwu szkolnego nauczyciela, Tesla otrzymał stypendium naukowe i wyjechał do Grazu. Na uniwersytecie wyróżniał się do tego stopnia, że profesor elektrotechniki pomógł mu uzyskać pracę w urzędzie telegraficznym w Budapeszcie. Był rok 1881, a Tesla miał wówczas 24 lata.
Pracując w urzędzie telegraficznym Tesla wpadł na pomysł konstrukcji obrotowego silnika na prąd przemienny. Gdy urząd został sprzedany, wynalazca wyjechał do Paryża, by pracować w Continental Edison Company - firmie produkującej silniki i prądnice w oparciu o wynalazki Thomasa A. Edisona, w powszechnym mniemaniu wynalazcy gramofonu i żarówki.
Tesla pragnął spotkać się z Edisonem. Okazja nadarzyła się, gdy za jego sprawą udało się naprawić instalację na stacji kolejowej w Strasburgu, za co nie otrzymał wynagrodzenia. Był to pretekst do złożenia wymówienia i udania się w podróż do Stanów Zjednoczonych, by spotkać się z Edisonem. Podczas pierwszego spotkania Tesla nie zrobił na amerykańskim wynalazcy dobrego wrażenia. Rekomendacje z Europy jednak wystarczyły, by zatrudnił młodego naukowca w swoim laboratorium. Za poręczenie wystarczył list przysłany Edisonowi, w którym wspólny przyjaciel obu napisał: "Znam dwóch wielkich ludzi. Jednym jesteś ty, drugim ten młody człowiek".
Po kilku latach pracy dla Edisona otrzymał zadanie poprawienia wydajności generowania prądu w elektrowniach wynalazcy. Po roku pracy Tesla zaproponował przejście z zasilania prądem stałym na prąd przemienny, co pozwoliłoby poprawić wydajność elektrowni o 50 procent. Edison zareagował wyrzuceniem Tesli z pracy, nie zapłaciwszy mu za wykonane zadania. Wynalazca, by przeżyć, chwytał się różnych zawodów, często nie związanych z nauką. Kopiąc rowy, nawiązał kontakt z właścicielami Western Union Telegraph Company, którzy pomogli mu założyć w 1886 roku własną firmę, Tesla Electric Light Company, poświęconej pracy nad prądem przemiennym. Z pomocą George'a Westinghouse'a zbudował pierwszą na świecie elektrownię prądu przemiennego i linię, która zasiliła oświetlenie wszystkich stacji kolejowych Western Union. Pięć lat później przyjął amerykańskie obywatelstwo.
Edison kontratakował, dowodząc - nieudolnie - zagrożeń stosowania prądu przemiennego. Tesla jednak tryumfował, jego wynalazki sprzedawały się znakomicie. Western Union wymusiła na nim nawet sprzedaż patentu, a na Edisonie przejście w jego elektrowniach na system Tesli.
W opatentowaniu urządzenia do przesyłania informacji za pomocą fal dźwięku, w 1900 roku, o kilka dni uprzedził go Guglielmo Marconi, włoski fizyk. Tesla walczył z Włochem o patent na radio. Walkę wygrał już po śmierci, kiedy sąd nowojorski przyznał mu pierwszeństwo. Tesla dowodził, że wynalazek Marconiego skonstruowany jest w oparciu o cewkę Tesli, bez jego zgody. Kolejne procesy, choć zwycięskie, doprowadziły go do bankructwa. Do depresji natomiast doprowadziła go informacja o przyznaniu Marconiemu w 1909 roku Nagrody Nobla za wynalezienie radia.
Ostatnie dziesięć lat życia Tesla spędził w dwupokojowym apartamencie hotelu New Yorker, pod numerem 3327. Wcześniej sprzedał wszystkie swoje patenty. Zmarł 7 stycznia 1943 roku. Przyczyną śmierci był zakrzep tętnicy wieńcowej. Zwłoki wynalazcy odkryła pokojówka, która nieposłusznie weszła do pokoju, ignorując zawieszoną na klamce tabliczkę z napisem "nie przeszkadzać". Według siostrzeńca Tesli, Sava Kosanovića, z pokoju wynalazcy zniknęły papiery oraz czarny notatnik, zawierający tzw. "sprawy rządowe". Podobno pracował m.in. nad nowym rodzajem broni i wehikułem czasu - pisze w "Guardianie" Charles Arthur.
Na nowojorskim Manhattanie, na rogu 40. ulicy i 6th Avenue, znajduje się "róg Nikoli Tesli".
Jego biografia inspirowała twórców filmowych i literackich: Tesla jest jednym z bohaterów m.in. powieści Jacka Dukaja "Lód", a także filmu "Prestiż" w reżyserii Christophera Nolana. W rolę naukowca wcielił się muzyk David Bowie.
Zakłócenia spowodowane przez człowieka mają znacznie szerszy wpływ, niż wcześniej sądzono.
Dokumnent wskazuje m.in na wyzwania wynikające ze skutków innowacji.
Zwłaszcza niebezpieczne są matki, które bronią swojego potomstwa.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.