Niedźwiedź brunatny wróci

Naukowcy planują reintrodukcję niedźwiedzia brunatnego w białoruskiej części Puszczy Białowieskiej - poinformowała państwowa agencja BiełTA. Zwierzęta mają być sprowadzone z Rosji.

Zdaniem naukowców wraz ze zwiększeniem powierzchni rezerwatu przyrody w Puszczy Białowieskiej, która obecnie wynosi ponad 50 tys. ha, pojawiły się warunki do ponownego sprowadzenia zwierzęcia w te rejony - powiedział dyrektor organizacji społecznej Ochrona Ptaków Ojczyzny Wiktar Fianczuk.

Celem inicjatywy jest przywrócenie równowagi białowieskiemu ekosystemowi. "Obecnie w puszczy jest duża ilość zwierząt kopytnych, które zjadają całe poszycie. Wobec tego las się nie odnawia, tylko z roku na rok starzeje. Na szczycie piramidy pokarmowej nie ma drapieżników, które stanowią ważny czynnik wpływający na liczebność kopytnych, a tym samym także na odrodzenie lasu" - podkreślił Fianczuk.

Jak zaznaczył, w lutym będzie gotowy ostateczny raport naukowców Narodowej Akademii Nauk Białorusi o możliwości reintrodukcji niedźwiedzia brunatnego, który rozpatrzy następnie centrum naukowo-praktyczne Puszczy Białowieskiej.

"Należy w taki sposób skonstruować program reintrodukcji, by dokładnie wiedzieć, ile zwierząt i w jakim wieku potrzeba oraz w którym miejscu należy je wypuścić na wolność" - zaznaczył.

Jak mówi, jeszcze przed II wojną światową do Puszczy Białowieskiej przywożono z ogrodów zoologicznych ciężarne samice niedźwiedzia brunatnego, które rodziły tam małe. Nie udawało im się jednak przeżyć.

Niedźwiedzie planuje się kupić w Rosji, gdyż liczebność populacji białoruskich niedźwiedzi jest niewielka - nie przekracza 100-110 osobników. Jest to związane z wyrębem lasów na najważniejszych terenach ich występowania, czyli na północy kraju, a także z polowaniami, podczas których psy po wystraszeniu samic z barłogów czasem zjadają młode.

Inicjatorami projektu, nad którym rozpoczęto prace w 2012 r., były: Ochrona Ptaków Ojczyzny, naukowcy Narodowej Akademii Nauk Białorusi oraz park narodowy Puszcza Białowieska. Finansowanie przedsięwzięcia wzięło na siebie Frankfurckie Towarzystwo Zoologiczne.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama