Jedna jaskółka nie czyni wiosny, ale...

Choć w całej Polsce pada śnieg i są ujemne temperatury, w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego zakwitł rannik zimowy i śnieżyca wiosenna. W krakowskich parkach miejskich widać przebiśniegi, na wierzbach pojawiły się bazie.

"Nie mamy jeszcze kalendarzowej pory roku, ale ta fenologiczna, +roślinna+ wiosna już jest. Te pierwsze rośliny, które zakwitły, przeżyją, bo są odporne na wahania temperatur. Ponadto śnieg stanowi dla nich warstwę ochronną przed mrozem" - powiedziała PAP botanik z Ogrodu Botanicznego UJ Elżbieta Nowotarska.

W Krakowie rozwinęły się m.in. liście krokusów, a w nasłonecznionych terenach zaczyna kwitnąć podbiał. Niedługo rozwiną się kwiaty cisów. Pyli już leszczyna.

"Dla botanika roślina ta jest sygnałem wczesnej wiosny. Można zauważyć już jej pylenie. Te +kotki+ kwiatostanowe były brązowe, później zmieniły swój kolor na żółto-zielony i teraz, jeśli potrząśniemy nimi, to sypie się z nich żółty pyłek" - powiedziała Nowotarska.

Wiosenne rośliny będzie można oglądać w krakowskim Ogrodzie Botanicznym UJ od 14 kwietnia - wtedy ogród zostanie otwarty dla zwiedzających.

"Ten rok jest dla nas wyjątkowy, bo obchodzimy 230-lecie istnienia. Będziemy świętować cały rok, ale szczególne spotkania odbędą się w jesieni" - zapowiedziała Nowotarska.

Jak podała na swojej stronie internetowej Rada Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce, z okazji jubileuszu 230-lecia, w Krakowie od 19 do 21 września potrwa XLII Zjazd Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce. Będą wtedy omawiane m.in. obecne możliwości rozwoju polskich badań roślin. Zostaną też zorganizowane wystawy poświęcone botanice i znanym botanikom.

«« | « | 1 | » | »»
  • Gosik777
    13.03.2013 08:00
    Jak ktoś jest z Poznania i okolic, warto odwiedzić rezerwat "Śnieżycowy Jar" k. Murowanej Gośliny (parking np. w Starczanowie), gdzie kwitnie Śnieżyca wiosenna. Obecnie jeszcze nie zakwitła, z powodu powrotu zimy, ale można na stronie nadleśnictwa Łopuchówko szukać aktualnych informacji, kiedy przyjechać, by trafić na szczyt kwitnienia. Rok temu był to ostatni tydzień marca i początek kwietnia. Polecam bardzo, widok jest niezwykły: całe dywany białych kwiatków i zielonych listków w środku zimowo wyglądającego lasu. Warto zabrać lornetkę, jak ktoś ma i poczytać sobie wcześniej o tym niezwykłym miejscu:)
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.