Matematyczny model Bolta

Naukowcy stworzyli oparty na zasadach fizyki model, który wyjaśnia fenomen rekordzisty świata na 100 m Usaina Bolta - poinformował serwis bbc.co.uk. Jamajczyk pokonał tę odległość podczas mistrzostw świata w Berlinie w 2009 roku w czasie 9,58 sekundy.

Jak argumentuje zespół naukowców na łamach "European Journal of Physics", warunki fizyczne Bolta wcale nie dają mu przewagi nad innymi sportowcami. Wręcz przeciwnie - jego 195 cm wzrostu zwiększa opór powietrza podczas biegu.

Analizując start Jamajczyka w berlińskim finale, fizycy odkryli, że największą moc zawodnik "wygenerował" niecałą sekundę po ruszeniu z miejsca. W tym czasie rozpędził się do ok. 22 km/h, natomiast jego maksymalna prędkość była dwukrotnie wyższa.

"Zestawiliśmy masę ciała Bolta, wysokość bieżni nad poziomem morza oraz temperaturę powietrza tego dnia, w którym padł rekord. W ten sposób wyliczyliśmy indywidualny współczynnik oporu powietrza dla sportowca. Wynik okazał się mniej korzystny, niż w przypadku przeciętnego człowieka. To pokazuje niezwykłe zdolności biegacza" - powiedział Jorge Hernandez z jednego z meksykańskich uniwersytetów.

Zauważono, że zaledwie niecałe osiem procent energii wytworzonej przez jego mięśnie służyło poruszaniu się, a reszta wykorzystana została na pokonanie oporu powietrza.

John Barrow z Uniwersytetu Cambridge już wcześniej przeanalizował występy Bolta. "Zawodnik ma wiele niezwykle szybko reagujących włókien mięśniowych, które pozwalają na szybsze ruchy, co w połączeniu z długim krokiem pozwala na osiąganie fantastycznych wyników. I to pomimo że reakcja Bolta po wystrzale pistoletu startowego jest dość wolna" - zaznaczył uczony.

Jak dodał, Jamajczyk ma potencjał, by poprawić swój rekordowy czas. Musiałby m.in. skrócić czas reakcji na strzał oraz pobiec na większej wysokości, gdzie jest mniejsza gęstość, a więc również mniejszy opór powietrza.

Bolt ma w dorobku sześć medali olimpijskich (100 m, 200 m i sztafeta 4x100 m w Pekinie i w Londynie) oraz pięć tytułów mistrza świata.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.