Astronauci na Sardynii

Sześciu astronautów z kilku krajów spędzi tydzień w grocie na Sardynii, gdzie w izolacji od świata będą przygotowywać się do wyprawy w kosmos. Celem tej ekspedycji jest sprawdzenie, jak grupa poradzi sobie w ekstremalnych warunkach.

Eksperyment zorganizowała Europejska Agencja Kosmiczna a w wyprawie w głąb znanego kompleksu grot Sa Grutta de is Caombus, koło Oristano, uczestniczyć będzie doświadczony włoski astronauta Paolo Nespoli, członek załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Razem z Nespolim do groty zejdą przedstawiciele krajów, które uczestniczyły w budowie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej: Stanów Zjednoczonych, Kanady, Rosji i Japonii. Tylko trzech z nich było już w kosmosie.

Podziemna aklimatyzacja będzie głównym elementem intensywnego dwutygodniowego kursu przetrwania, jaki przejdą astronauci.

Przedmiotem obserwacji i analiz będzie to, jak kilkuosobowa grupa astronautów - grotołazów da sobie radę w ekstremalnej sytuacji mając do dyspozycji tylko kilka przedmiotów osobistych i bardzo sporadyczny kontakt ze światem zewnętrznym; czyli tak, jak na orbicie.

Specjaliści podkreślają, że podczas izolacji w grocie na Sardynii astronauci będą sprawdzać swą wytrzymałość i zdolność przystosowania w warunkach jeszcze trudniejszych niż tych, jakie panują na Stacji.

W sytuacji kryzysowej- przypominają - szybciej można wrócić z kosmosu niż wydostać się na powierzchnię z tak trudnej pod każdym względem groty.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOSMOS, NAUKA, WŁOCHY

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.