Spotkania z naukowcami, pokazy eksperymentów, laboratoria oraz wykłady z różnych dziedzin w tym m.in. lotnictwa, robotyki, elektroenergetyki czekają na uczestników Nocy Naukowców, która odbędzie się w sobotę na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.
W programie tegorocznej, ósmej edycji Nocy Naukowców w Gliwicach znalazło się 50 wydarzeń. "Będzie sporo atrakcji, w tym pokaz laserów i walk robotów. Chętni będą mieli okazję polatać symulatorem lotów, albo z pomocą komputera wykonać wirtualną operację na ciele ludzkim. Jak co roku nie zabraknie również eksperymentów z dziedziny chemii i fizyki" - poinformował w środę rzecznik uczelni Paweł Doś.
Na uczestników Nocy Naukowców czekają również liczne pokazy i wykłady, pt. "Roboty kroczące Hexor", "Barwy chemii - od atomów do kolorów tęczy", "Wyładowania elektryczne w otoczeniu człowieka".
Podczas pokazu "Człowiek jako źródło sygnałów" będzie prezentowany nowoczesny system służący m.in. do przetwarzania sygnałów biomedycznych uzyskiwanych z powierzchni ciała człowieka. "Zwiedzający będą mogli poznać zasadę rejestracji i przetwarzania sygnałów EKG, sygnału pulsu, EEG, EMG, a także zarejestrować i zobaczyć swoje sygnały" - informuje uczelnia.
Gliwiccy naukowcy będą również odpowiadać na pytanie - "Czy można sterować klockami przez telefon?". Podczas jednej z prezentacji pokazane zostaną m.in. zestawy klocków zawierające zaawansowane technologicznie elementy, takie jak programowalna jednostka sterująca, sensory oraz liczne elementy mechaniczne.
Politechnika przygotowała specjalną stronę internetową - http://nocnaukowcow.polsl.pl/ - dzięki której każda osoba, która zdecyduje się na udział w imprezie naukowej będzie mogła ją zaplanować według własnych zainteresowań.
Noc Naukowców Politechniki Śląskiej odbędzie się w sobotę na terenie uczelni w Gliwicach oraz w Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku (jednostka uczelni).
Projekt Europejskiej Nocy Naukowców powstał w 2005 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach 6 Programu Ramowego. Celem przyświecającym twórcom Nocy było zachęcenie młodych ludzi do nieustannego poszerzania wiedzy i wyboru zawodu naukowca.
Najbardziej mieszkańców Starego Kontynentu martwi sytuacja gospodarcza, międzynarodowa i migracja.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
Badaczki ustaliły, że larwy drewnojada skuteczniej trawią plastik niż larwy mącznika.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.