Pomoc przedsiębiorcom w kontakcie z nauką i pośredniczenie w komercjalizacji prac badawczo-rozwojowych oraz wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań i technologii - to główne zadania otwartego właśnie Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki.
"Nasz park ma być platformą organizacyjną i technologiczną, która umożliwi przedsiębiorcom i naukowcom realizację ich celów. Naszym zaś celem jest przewodzenie w technologii, czyli poszukiwanie nowych rozwiązań i ich implementacja w przedsiębiorstwach, w pierwszej kolejności lokalnie, aby na późniejszym etapie działać w środowisku międzynarodowym" - powiedział podczas oficjalnego otwarcia Dolnośląskiego Parku jego prezes, Edward Chlebus.
Takie miejsca jak Dolnośląski Park Innowacji i Nauki idealnie wpisują się w cele nowej perspektywy finansowej; dotyczy to zwłaszcza programu operacyjnego Inteligentny Rozwój, w którym pieniądze dedykowane są na cały proces związany z komercjalizacją wyników prac badawczo-rozwojowych - mówiła z kolei wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel.
Siedziba Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki znajduje się we Wrocławiu przy ul. Kwiatkowskiego. Swoje miejsce znajdą tam przedsiębiorstwa prowadzące działalność innowacyjną i badawczą, również te rozpoczynające dopiero swoje działania.
Dolnośląski Park Innowacji i Nauki będzie oferował m.in. wsparcie od etapu prototypu - po stworzenie innowacyjnego produktu, a także doradzał m.in. w zakresie oceny potrzeb technologicznych, promocji i nowych rozwiązań organizacyjnych oraz wdrażania nowych technologii.
Zakłócenia spowodowane przez człowieka mają znacznie szerszy wpływ, niż wcześniej sądzono.
Dokumnent wskazuje m.in na wyzwania wynikające ze skutków innowacji.
Zwłaszcza niebezpieczne są matki, które bronią swojego potomstwa.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.