Będzie test krwi na chorobę Alzheimera

Brytyjscy badacze twierdzą, że są bliscy opracowania testu krwi pozwalającego z 87-procentową dokładnością przewidzieć rozwój choroby Alzheimera u osób, które nie mają jeszcze żadnych objawów - informuje pismo "Alzheimer's & Dementia".

Test, nad którym pracują specjaliści kilku brytyjskich uczelni, nie jest jeszcze gotowy do wykorzystania w praktyce lekarskiej. Na razie wiadomo jedynie, jak go zrobić. Na podstawie badań około 1 tys. osób, z których część miała łagodną demencję albo cierpiała na chorobę Alzheimera, badaczom udało się ustalić, jakie białka we krwi świadczą o dużym ryzyku pojawianie się objawów choroby.

Prof. Simon Lovestone z University of Oxford twierdzi, że konieczne są dalsze badania, by się upewnić, iż wykryte białka są faktycznym zwiastunem choroby Alzheimera. Chodzi bowiem o prognozowanie choroby u ludzi zdrowych, którzy nie wykazują jeszcze żadnych poważniejszych objawów pogorszenia pamięci.

Test w pierwszej wersji może być gotowy już w 2015 r. Najpierw jednak ma być stosowany jedynie w badaniach klinicznych nad nowymi lekami. Dopiero później zostanie wprowadzony do lecznictwa, ponieważ samo wczesne wykrycie choroby nie jest wystarczające. Trzeba również skutecznie ją leczyć, a z tym wciąż są kłopoty. W ostatniej dekadzie niepowodzeniem zakończyło się aż 99 proc. badań, jakie prowadzono nad nowymi terapiami, które miały choćby opóźnić rozwój tego schorzenia.

Dr Eric Hill z Aston University twierdzi, że jednym z głównych tego powodów jest to, iż nie wiemy wciąż dokładnie, jak rozwija się choroba Alzheimera. Dopiero lepsze poznanie mechanizmów schorzenia pozwoli opracować bardziej skuteczne terapie.

Czy nowy test będzie zatem mało przydatny? Prof. Simon Lovestone twierdzi w wypowiedzi dla BBC News, że mimo ograniczonych wciąż możliwości terapeutycznych, wiele osób chce wiedzieć, co może czekać je w przyszłości. A test krwi pozwoli wykrywać początki choroby Alzheimera, i to w prosty sposób. Trzeba jednak liczyć się z tym, iż niektóre osoby wpadną w depresję, gdy się dowiedzą, że są poważnie zagrożone tym schorzeniem.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław_Miłosz
  08.07.2014 14:07
  Nim się jednak brytyjscy badacze wystarczająco zbliżą by 87 procentowy test na Alzheimera opracować zdrowiej jest się zdrowiej odżywiać przez zdrowsze przygotowywanie pożywienia:

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/nowe-badanie-wiaze-przyjowanie-dawek-aluminium-z-osteoporoza-i-choroba-alzheimera-jak-ograniczyc-ryzyko-2014-07

 • Anka
  08.07.2014 14:32
  Taki test bez możliwości leczenia to chyba tylko może zwiększyć liczbę samobójstw...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Autopromocja