Odkryto miejsce, w którym prawdopodobnie więziono Vlada Palownika znanego jako hrabia Drakula.
Niezwykle interesującego odkrycia dokonali tureccy archeolodzy pod zamkiem Tokat. Odkopali tajemniczą sieć tuneli, w których najprawdopodobniej więziony był słynny siedmiogrodzki władca Vlad Palownik, znany dzięki książce Stokera jako Drakula. Tunele otaczają gęstą siecią całą średniowieczną warownię. Choć pierwszą część odkryto już w 2009 r., to dopiero w czasie ostatnich prac archeolodzy trafili na szczególnie tajemniczy tunel i dwa sekretne lochy. Właśnie one były prawdopodobnie miejscem przetrzymywania legendarnego księcia.
11-letni Vlad wraz ze swoim ojcem i bratem zostali pojmani podczas dyplomatycznego spotkania z Muradem II - sułtanem tureckim w 1442 r. W Turcji jako zakładnik sułtana spędził siedem lat. Był to czas jeszcze przed objęciem przez niego władzy na Wołoszczyźnie. Panem tych ziem Vlad został w roku 1456 jako Vlad III Drakula. Przejął władzę po ojcu, którego zamordowali zbuntowani bojarzy. Po ojcu odziedziczył także przydomek Drakula.
Został zapamiętany jako okrutny władca. Już na początku swoich rządów krwawo zdławił bunt arystokratów. Tysiące osób kazał nabić na pale (w tym kobiety i dzieci), a pozostałych przy życiu przeciwników skazał na 120-kilometrowy marsz bez przerwy, po czym zmusił do budowania swojej nowej twierdzy.
Mają posiadać cechy prehistorycznego, wymarłego ponad 10 tysięcy lat temu gatunku, wilka strasznego.
Pozwala przewidzieć zwiększone ryzyko śmiertelności i incydentów sercowo-naczyniowych.
Zakłócenia spowodowane przez człowieka mają znacznie szerszy wpływ, niż wcześniej sądzono.
Dokumnent wskazuje m.in na wyzwania wynikające ze skutków innowacji.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.