Rząd Kanady od poniedziałku rozpocznie dostarczanie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 800 fiolek eksperymentalnej szczepionki przeciwko wirusowi eboli - poinformowała w sobotę kanadyjska agencja ds. zdrowia publicznego.
Ze względów bezpieczeństwa szczepionka zostanie dostarczona do Genewy w trzech turach, ponieważ preparat przez cały czas musi być przechowywany w bardzo niskich temperaturach - przekazały kanadyjskie władze.
WHO w toku konsultacji z najbardziej dotkniętymi epidemią krajami zdecyduje, w jaki sposób szczepionka zostanie wykorzystana i rozprowadzona - głosi komunikat.
Szczepionka przechodzi testy kliniczne na ludziach w amerykańskim ośrodku badawczym Walter Reed Army Institute of Research. Badanie prowadzone na zwierzętach dały "obiecujące wyniki" - podano.
W piątek WHO przekazała najnowszy bilans bezprecedensowej epidemii eboli, która wybuchła w marcu. Wynika z niego, że liczba ofiar śmiertelnych epidemii wzrosła do 4546 spośród 9191 znanych przypadków zachorowań w Gwinei, Liberii i Sierra Leone.
Znaczenie ma też konsumpcja alkoholu, ogólna jakość snu i poziom uważności.
Nie było potrzeby dodatkowego elektrycznego zasilania ze strony błyskawic.
Rośnie problem nadużywania opioidowych leków przeciwbólowych.
Kiedyś stada wróbli liczyły po kilkaset osobników, dziś widok kilkudziesięciu jest rzadkością.
Archeolodzy o odkryciach dawnego królestwa Kaabu w Gwinei Bissau.
Pomoże nam to lepiej znieść kolejną zmianę czasu na letni. Już w najbliższy weekend.