Rezerwat Borki się powiększy

Niemal dwukrotnie powiększona została powierzchnia rezerwatu Borki w Puszczy Boreckiej. Włączono do niego tereny, na których stwierdzono występowanie cennych gatunków porostów i zwierząt - podała w środę Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Istniejący od 1958 r. w powiecie giżyckim na Mazurach rezerwat przyrody Borki został powiększony o ponad 200 ha; jego całkowita powierzchnia wynosi teraz 440,22 ha. Zarządzenie w sprawie nowych granic rezerwatu będzie obowiązywać od 23 lutego. Wydał je Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie (RDOŚ).

Jak powiedziała PAP rzeczniczka RDOŚ Justyna Kostrzewska, powodem włączenia nowych terenów w granice rezerwatu były wyniki inwentaryzacji przyrodniczych. We fragmentach Puszczy Boreckiej, dotychczas nieobjętych ochroną rezerwatową, stwierdzono występowanie cennych gatunków roślin i zwierząt.

Według rzeczniczki odkryto tam m.in. rzadkie i chronione mchy i porosty, w tym granicznika płucnika (Lobaria pulmonaria). Jak przypomniała, Puszcza Borecka jest jednym z niewielu w kraju miejsc występowania tego gatunku.

Entomolodzy odnaleźli rzadkie chrząszcze saproksyliczne, czyli żyjące w martwym drewnie. Występuje tam m.in. związany z buczyną chrząszcz o łacińskiej nazwie Melandrya barbata. Ten gatunek znany był dotychczas jedynie z nielicznych starych stanowisk w południowej Polsce oraz z jednego współczesnego stanowiska w Puszczy Białowieskiej.

Natomiast inwentaryzacja ornitologiczna, wykonana na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, wykazała grupowe stanowisko muchołówki białoszyjej (Ficedula albicollis). Ten niewielki ptak objęty jest ścisłą ochroną gatunkową i rzadko występuje w lasach woj. warmińsko-mazurskiego.

Rezerwat przyrody Borki służy zachowaniu drzewostanów oraz gatunków roślin i zwierząt charakterystycznych dla Puszczy Boreckiej. Ten kompleks leśny jest pozostałością po rozległej Puszczy Galindzkiej, która we wczesnym średniowieczu pokrywała południowo-wschodnie obszary Pojezierza Mazurskiego aż po ziemie Jadźwingów na wschodzie. Jest to las podmokły, bagnisty, wiele w nim jarów i morenowych pagórków. Puszcza Borecka zajmuje 230 km kw., administrują nią dwa nadleśnictwa: Borki i Czerwony Dwór.

W woj. warmińsko-mazurskim jest 111 rezerwatów. Największy to rezerwat faunistyczny "Ostoja Bobrów na rzece Pasłęce", który zajmuje ponad 4,2 tys. ha. Najmniejszy - "Wyspę na jeziorze Partęciny Wielkie" w gminie Kurzętnik, o powierzchni 0,6 ha - utworzono w celu ochrony obuwika pospolitego, rośliny z rodziny storczykowatych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg