Udany start rakiety firmy SpaceX

Rakieta nośna Falcon 9 amerykańskiej prywatnej firmy SpaceX z powodzeniem wystartowała w niedzielę wieczorem z przylądka Canaveral z dwoma satelitami komunikacyjnymi. To trzeci start realizowany przez to przedsiębiorstwo w ciągu mniej niż dwóch miesięcy.

Wyprodukowane przez koncern Boeing satelity, należące do spółek Eutelsat i Asia Broadcast (ABS), mają napęd wyłącznie elektryczny, co zmniejsza ich wagę oraz redukuje koszty wyniesienia na orbitę. Dzięki tym parametrom możliwe było wyniesienie obu satelitów za pomocą jednej średniej wielkości rakiety.

Wadą takiego rozwiązania jest dłuższy czas potrzebny na wejście na właściwą orbitę, ok. 35,8 tys. kilometrów nad Ziemią - raczej będą to miesiące niż tygodnie.

W przypadku Eutelsat satelita rozszerzy zasięg firmy o obie Ameryki. ABS, który obecnie ma sześć satelitów, skieruje swoje usługi do klientów w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie.

W ramach współpracy obu spółek jeszcze w tym roku planuje się wyniesienie kolejnych dwóch satelitów na pokładzie rakiety Falcon 9.

SpaceX realizuje także misje transportowe na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) dla NASA.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOSMOS, NAUKA, USA

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.