Rakieta nośna Falcon 9 amerykańskiej prywatnej firmy SpaceX z powodzeniem wystartowała w niedzielę wieczorem z przylądka Canaveral z dwoma satelitami komunikacyjnymi. To trzeci start realizowany przez to przedsiębiorstwo w ciągu mniej niż dwóch miesięcy.
Wyprodukowane przez koncern Boeing satelity, należące do spółek Eutelsat i Asia Broadcast (ABS), mają napęd wyłącznie elektryczny, co zmniejsza ich wagę oraz redukuje koszty wyniesienia na orbitę. Dzięki tym parametrom możliwe było wyniesienie obu satelitów za pomocą jednej średniej wielkości rakiety.
Wadą takiego rozwiązania jest dłuższy czas potrzebny na wejście na właściwą orbitę, ok. 35,8 tys. kilometrów nad Ziemią - raczej będą to miesiące niż tygodnie.
W przypadku Eutelsat satelita rozszerzy zasięg firmy o obie Ameryki. ABS, który obecnie ma sześć satelitów, skieruje swoje usługi do klientów w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie.
W ramach współpracy obu spółek jeszcze w tym roku planuje się wyniesienie kolejnych dwóch satelitów na pokładzie rakiety Falcon 9.
SpaceX realizuje także misje transportowe na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) dla NASA.
Najbardziej mieszkańców Starego Kontynentu martwi sytuacja gospodarcza, międzynarodowa i migracja.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
Badaczki ustaliły, że larwy drewnojada skuteczniej trawią plastik niż larwy mącznika.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.