Co zamiast in vitro? Eksperci i duże rodziny podpowiedzą

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł powołał we wtorek zespół, który ma opracować projekt programu z zakresu zdrowia prokreacyjnego. W jego skład weszli m.in. konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii prof. Stanisław Radowicki oraz perinatologii prof. Mirosław Wielgoś.

Na początku grudnia minister poinformował, że program, w ramach którego refundowane jest in vitro, zakończy się w połowie przyszłego roku, zapowiedział też "bardziej kompleksowe" podejście do problemu niepłodności. Mówił, że w ramach Narodowego Programu Zdrowia (NPZ) powstanie program, który "będzie całościowo zajmował się problemami prokreacji".

W zarządzeniu dotyczącym powołania zespołu wskazano, że ma on opracować projekt celu operacyjnego NPZ ukierunkowanego na promocję zdrowia prokreacyjnego.

Nowo powołany zespół ma także opracować projekt programu polityki zdrowotnej z zakresu zdrowia prokreacyjnego. Opracowanie takiego programu to również jedna z zapowiedzi Radziwiłła.

Zespołowi przewodniczy wiceminister Jarosław Pinkas, a jego zastępcą jest prof. Krzysztof Kula z Katedry Andrologii i Endokrynologii Płodności Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

W skład zespołu powołano również konsultantów krajowych w dziedzinach: pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego - Leokadię Jędrzejewską; położnictwa i ginekologii - prof. Stanisława Radowickiego; endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości - prof. Roberta Spaczyńskiego; perinatologii - prof. Mirosława Wielgosia.

Członkiem zespołu jest również konsultant województwa mazowieckiego w dziedzinie endokrynologii prof. Wojciech Zgliczyński. W skład zespołu weszli naukowcy: prof. Krzysztof Sodowski ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Krzysztof Szaflik z Kliniki Ginekologii, Rozrodczości i Terapii Płodu Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi oraz dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska.

Do zespołu powołano również przedstawicieli organizacji pozarządowych: prezes Związku Dużych Rodzin Trzy Plus Joannę Krupską oraz członka zarządu Fundacji Mamy i Taty Pawła Wolińskiego. Wśród członków zespołu znalazły się również Joanna Lukosek oraz Anna Maria Rutkowska.

W zespole pracować będzie także dyrektor Departamentu Matki i Dziecka MZ Dagmara Korbasińska.

Do udziału w pracach przewodniczący może zapraszać również osoby spoza zespołu. Członkom zespołu nie przysługuje wynagrodzenie za udział w jego posiedzeniach.

Odkąd Radziwiłł został ministrem zdrowia, kilkakrotnie mówił, że problem radzenia z niepłodnością "nie może być sprowadzany do in vitro"; wskazywał, że obecnie wiele par nie jest poddawanych diagnostyce problemów z płodnością. "Chodzi o to, że zdiagnozowanie pozwala na znalezienie sposobu leczenia, który jest prostszy, tańszy, bardziej efektywny i niebudzący takich emocji, w tym także emocji etycznych, jak in vitro" - mówił. Jego zdaniem sprawa niepłodności Polaków była postrzegana przez poprzedni rząd tylko w kontekście zapłodnienia pozaustrojowego, co było błędem.

Program zdrowotny "Program - Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013 - 2016" został przewidziany do realizacji na okres od 1 lipca 2013 r. do 30 czerwca 2016 r. W ostatnich dniach urzędowania poprzedni minister Marian Zembala przedłużył go do 2019 r. Radziwiłł jednak podjął decyzję o unieważnieniu kolejnej edycji programu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama