Studenci Politechniki Białostockiej konstruują kolejnego łazika marsjańskiego #next, który zgłosili na zawody w bazie marsjańskiej na pustyni w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. Będzie to szósty łazik uczelni, który weźmie udział w tych zawodach.
University Rover Challenge w Utah to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Reprezentanci Politechniki Białostockiej (PB)w poprzednich latach już trzy razy wygrali te zawody: w 2014 i 2013 z łazikiem Hyperion, a w 2011 roku z łazikiem Magma 2. W ubiegłym roku z łazikiem #next zajęli czwarte miejsce.
Na tegoroczne zawody, które odbędą się 2-4 czerwca - jak podają organizatorzy na swojej stronie - zgłosiły się 63 drużyny z 12 krajów. Z Polski zgłosiło się 10 drużyn, oprócz Białegostoku także politechnik: z Rzeszowa, Warszawy, Łodzi, Wrocławia i Częstochowy, uniwersytetów: Warszawskiego i Wrocławskiego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Od ubiegłego roku kwalifikacja do konkursu jest trzystopniowa. Jak powiedział w poniedziałek PAP prodziekan ds. promocji wydziału mechanicznego (PB) dr inż. Kazimierz Dzierżek, po zarejestrowaniu, trzeba przesłać dokumenty dotyczące projektu łazika, w trzecim - krótki film jak działa łazik. Dopiero po tym etapie, będzie wiadomo, które drużyny zostaną zakwalifikowane.
Białostocka drużyna pracuje nad swoim łazikiem już od ponad miesiąca. Tworzy ją 10 osób z różnych wydziałów politechniki. Dzierżek dodał, że to ta sama drużyna, która konstruowała łazika w ubiegłym roku, stąd też jego nazwa zostaje taka sama - #next.
Prodziekan mówił, że nowy #next będzie nieco mniejszy od swojego poprzednika; nieco zmieni się mechanika, a bardzo mocne zmiany zajdą w elektronice pojazdu. Obecnie - jak dodał - testowana jest elektronika, a od wtorku będą testowane będą elementy mechaniczne. Łazik ma być gotowy w maju.
Dzierżek dodał, że wyjazd drużyny do Stanów Zjednoczonych ma być współfinansowany przez resort nauki, natomiast sama budowa przez sponsorów, których obecnie uczelnia poszukuje.
Podczas zawodów University Rover Challenge (URC) w ekstremalnych warunkach zespoły studenckie z całego świata i skonstruowane przez nich łaziki marsjańskie rywalizują w czterech terenowych konkurencjach, symulujących misje marsjańskie. Sterowany zdalnie łazik musi np. pokonać wzniesienia terenu, przynieść pomoc rannemu astronaucie, dokonać napraw w zepsutym urządzeniu. Uczestnicy muszą też zaprezentować, jak powstała przygotowana przez nich konstrukcja.
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.