Herbata znana (co najmniej) od 2 100 lat

Archeolodzy badający na północy Chin grób cesarski sprzed 2 100 lat odkryli w nim listki herbaty, najstarszej jaką dotąd znaleziono - podała agencja prasowa Xinhua. Odkrycie przedłuża o całe tysiąc lat znaną historię boskiego napoju.

Odkrycia dokonano podczas wykopalisk prowadzonych na terenie mauzoleum cesarza Jinga z dynastii Han (202 p.n.e - 220 n.e.) nieopodal miasta Xian w prowincji Shaanxi (Szenzi) w północno-środkowych Chinach. Archeolodzy pracują tam od 1998 roku.

Eksperci Chińskiej Akademii Nauk dokonali analizy zwęglonego materiału organicznego, który odnaleźli w komnacie grobowej i potwierdzili, że są to listki herbaty z gatunku kamelia.

Dotąd najstarsza odnaleziona herbata pochodziła z okresu dynastii Song (960-1279), więc obecne odkrycie przedłuża o całe milenium archeologiczną historię najbardziej rozpowszechnionego na świecie napoju.

O stosowaniu listków herbaty do celów medycznych czytało się w tekstach pochodzących sprzed dwóch tysięcy lat, ale nie było dotąd na istnienie herbaty materialnych dowodów.

Zwyczaj jej picia rozpowszechnił się w chińskiej cywilizacji, a także w sąsiednim Tybecie, na resztę Azji poprzez Jedwabny Szlak, aż stała się najpopularniejszym napojem na świecie. Herbatę pija dziś ponad dwie trzecie ludzi na naszym globie.

W mitologii chińskiej przypisuje się wynalezienie herbaty mitycznemu cesarzowi Shennongowi, który 5 tysięcy lat temu stał się twórcą rolnictwa i medycyny naturalnej.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama