Wytrzyma czy nie?

Nowatorska metoda badania wytrzymałości metali opracowana przez naukowca z Uniwersytetu w Białymstoku otrzymała ochronę Europejskiego Urzędu Patentowego - poinformowała we wtorek uczelnia. Metoda ta analizuje przepływ prądu w danym materiale.

Jak poinformowała rzeczniczka UwB Katarzyna Dziedzik, to pierwszy europejski patent uczelni. Nowatorską metodę opracował prof. Krzysztof Szymański z wydziału fizyki UwB. Przez ok. dwa lata wraz z zespołem badał niejednorodność płaskich płyt wykonanych z materiałów przewodzących prąd elektryczny.

Metoda może być wykorzystywana do testowania np. jakości dużych elementów stalowych wykorzystywanych do konstrukcji budowlanych.

Metoda opiera się na analizie rozpływu prądu w badanym materiale. Jak powiedział PAP Szymański, do brzegu badanego materiału przykłada się kontakty prądowe, a z drugiego brzegu bada się potencjał materiału. Wyjaśnił, że w ten sposób uzyskuje się informacje o jednorodności materiału i jego wytrzymałości, czy nie ma w nim rozwarstwień lub innych ubytków.

Do tej pory - jak mówił naukowiec - jednorodność badana była głównie przy użyciu rentgenografii lub ultrasonografii. Jego metoda - jak dodał - jest tańsza, szybsza i łatwiejsza, nie powoduje też niszczenia badanych elementów.

Szymański powiedział, że teraz trzeba przeprowadzić badania wdrożeniowe. Uczelnia poinformowała, że wdrożeniem zainteresowane są firmy zrzeszone w działającym w Białymstoku Klastrze Obróbki Metali, którego strategicznym partnerem jest właśnie uczelnia.

Uzyskanie europejskiego patentu - jak informuje UwB - było możliwe dzięki dofinansowaniu z Programu Patent Plus, realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Wniosek Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku znalazł się na liście zwycięzców III konkursu w ramach tego programu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama