W dniach 13 - 15 maja 2016 roku miłośnicy kawy połączą siły, aby wspólnie ustanowić rekord liczby wypitych filiżanek kawy Fairtrade i okazać w ten sposób solidarność z rolnikami zmagającymi się ze skutkami zmian klimatu.
Miliony drobnych producentów kawy szczególnie dotkliwie odczuwają skutki zmian klimatu, takie jak występowanie anomalii pogodowych, suszy i powodzi czy błyskawiczne rozprzestrzenianie się nowych chorób i szkodników. Zaburzenia rytmu pogodowego znacząco utrudniają uprawę i zbiór kawy ze względu na dużą wrażliwość kawowców na wahania temperatury. W Ameryce Łacińskiej zwiększenie poziomu opadów deszczu, wilgotności i temperatury powietrza doprowadziło do wybuchu epidemii rdzy kawowej, która zmusiła już rolników do wycięcia hektarów drzew.
Rolnikom uprawiającym kawę na trzech kontynentach coraz trudniej jest wyprodukować i sprzedać wystarczającą ilość plonów, aby zapewnić utrzymanie sobie i swoim rodzinom. "My, producenci, jesteśmy pierwszym ogniwem łańcucha oplatającego całą ziemię. To my najdotkliwiej odczuwamy skutki zmian klimatu i dźwigamy na swoich barkach ich ciężar, przy znikomej pomocy z zewnątrz. To po prostu niesprawiedliwe" - mówi Bayardo Betanco, rolnik zrzeszony w spółdzielni producentów kawy Fairtrade PRODECOOP z Nikaragui.
W systemie Fairtrade zrzeszonych jest ponad 800 000 drobnych producentów kawy z 30 krajów świata. Udział w Fairtrade zapewnia im dostęp do fachowej wiedzy rolniczej i funduszy, które mogą przeznaczać na skuteczne przystosowywanie gospodarstw do skutków zmian klimatu i minimalizowanie ich negatywnego wpływu na produkcję.
World Fairtrade Challenge to doskonała okazja dla kawoszy z całego świata na okazanie wsparcia drobnym producentom kawy. Celem akcji jest ustanowienie rekordu liczby filiżanek kawy Fairtrade wypitych w ciągu trzech dni i wysłanie w świat jasnego komunikatu: rolnicy uprawiający kawę mogą liczyć na wsparcie społeczności międzynarodowej w zmaganiach ze skutkami zmian klimatu.
Osoby, które chcą dołączyć do wydarzenia, mogą to zrobić na stronie: www.fairtradechallenge.org. Po rejestracji można utworzyć własną przerwę na kawę i zaprosić na nią innych.
Zakłócenia spowodowane przez człowieka mają znacznie szerszy wpływ, niż wcześniej sądzono.
Dokumnent wskazuje m.in na wyzwania wynikające ze skutków innowacji.
Zwłaszcza niebezpieczne są matki, które bronią swojego potomstwa.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.