Chińczycy wrócili na ziemię

Chińska kapsuła Shenzhou 11 z dwuosobową załogą wylądowała w piątek na stepach Mongolii Wewnętrznej. Była to szósta i najdłuższa dotychczas misja załogowa w ramach chińskiego programu kosmicznego.

Jak poinformowano, astronauci - dowódca misji Jing Haipeng i Chen Dong, dla którego była to pierwsza wyprawa w kosmos - po powrocie na Ziemię byli dobrej formie. Szef programu lotów załogowych Zhang Youxia ogłosił w państwowej telewizji CCTV "pełny sukces" misji.

Statek wystartował 17 października, a dwa dni później przycumował do chińskiego modułu orbitalnego Tiangong 2 (Niebiański Pałac).

Załoga spędziła około miesiąca w laboratorium kosmicznym Tiangong 2, gdzie prowadziła eksperymenty i badała sprawność wyposażenia w ramach prac nad chińską stałą stacją orbitalną.

W najbliższych latach ChRL chce rozpocząć prace nad własną stacją kosmiczną; kluczowy moduł Tianhe 1 (Niebiańska Harmonia) ma zostać wystrzelony w kosmos w 2018 roku. Jeśli Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) zgodnie z planem zostanie wyłączona z użytku w 2024 roku, Chiny będą jedynym krajem na świecie dysponującym stałą placówką w kosmosie.

W 2021 roku Państwo Środka chce wysłać sondę na Marsa, a trzy lata później wyekspediować na Księżyc załogowy statek kosmiczny.

Rozwijanie programu kosmicznego, który zgodnie z zapewnieniami Pekinu ma cel wyłącznie pokojowy, jest priorytetem władz w Pekinie; prezydent Xi Jinping dąży do utwierdzenia pozycji Chin jako kosmicznej potęgi.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CHINY, KOSMOS, NAUKA, PAP

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg