Zagrodę gospodarczą z epoki wczesnego neolitu odkryto podczas badań archeologicznych w Stobnie (Zachodniopomorskie). Ustalenia wskazują, że budynek powstał blisko 7 tys. lat temu.
Osada należy do kultury roesseńskiej. Datowana jest na ok. 4600 r. p.n.e.
Archeolog Marcin Dziewanowski prowadzący badania powiedział PAP, że prawdopodobnie odnaleziono jamę przydomową długiego domu o konstrukcji słupowej. "Standardowo społeczności wstęgowe zamieszkiwały domy o długości od 10 do nawet 65 m i szerokości do 10 m. W pobliżu tych domostw znajdowały się obszary aktywności, gdzie produkowano narzędzia krzemienne, wytwarzano ceramikę i wypalano ją" - wyjaśnił.
"Odkryta przez nas jama ma powierzchnię ok. 160 metrów kwadratowych i jest ona jedną z największych w regionie. Spodziewam się, że jeśli stał tutaj dom, to miał on na pewno duże gabaryty" - dodał.
Dziewanowski nie wyklucza też, że dokonane przez niego odkrycie może być pozostałością budynku mieszkalnego o charakterze półziemiankowym.
"W Stobnie odkryliśmy około tysiąca fragmentów ceramiki i 400 wyrobów krzemiennych kultury wstęgowej. Na tym stanowisku znajdują się relikty z różnych osad neolitycznych z 3 tysiąclecia p.n.e., a także z epoki żelaza i wczesnego średniowiecza" - wyjaśnił.
"Dotychczas na terenie Polski odkryto trzy stanowiska osadowe kultury roesseńskiej, wszystkie w powiecie polickiej, na lewym brzegu Odry. To w Stobnie jest czwarte i największe. Z tego jednego obiektu mamy więcej materiału niż ze wszystkich pozostałych stanowisk" - zaznaczył.
Dziewanowski podkreślił, że odkrycie w Stobnie ma znaczenie ponadregionalne. "Kolebka kultury roesseńskiej znajduje się pomiędzy Renem a Łabą. Około 4 600 r. p.n.e. społeczność ta przemieściła się w stronę Zalewu Szczecińskiego. Pomiędzy obszarem macierzystym a Wałem Stobniańskim, czyli Brandenburgią, odkryto bardzo mało stanowisk tej kultury. Dlatego nasze odkrycie jest bardzo ważne także dla badaczy niemieckich" - powiedział.
Zabytki zostaną zdeponowane w Muzeum Narodowym w Szczecinie.
Badania prowadzono od lipca br. w związku z planowaną budową osiedla, prace są współfinansowane ze środków zewnętrznych.
Pierwsza osada kultury roeseńskiej na terenie Polski została odkryta w 1994 r.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.