Bieszczady: Żmije szukają nor i jam do zimowania

Żyjące m.in. w Bieszczadach żmije zygzakowate już poszukują miejsc, w których spędzą zimę. "Poszukiwania rozpoczynają, gdy temperatura powietrza spada poniżej 5-7 st. C" - powiedział PAP przyrodnik z Bieszczadzkiego Parku Narodowego Marek Holly.

Natomiast w zimową hibernację zapadają, kiedy temperatura powietrza spadnie poniżej zera. Zimę spędzają w norach i jamach położonych na głębokości od pół do dwóch metrów. Pozostaną tam połowy marca, a nawet początków kwietnia.

Poszukujące miejsc zimowania żmije przyrodnicy zaobserwowali na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, oraz m.in. na pogórzach Dynowskim i Przemyskim.

"W zimowych kryjówkach żmije często +śpią+ razem z innymi gatunkami gadów, np. jaszczurkami i zaskrońcami. Co ciekawe, niektóre z nich, zwłaszcza młode osobniki, mogą być składnikiem ich diety, np. jaszczurki zwinka i żyworodna" - mówił Holly.

Żmije zwracają uwagę na wybór swych zimowisk. "Nory muszą być położone z dala od miejsc okresowo zalewanych, czyli koryt potoków i rzek. Podtopienia w okresie hibernacji są dla nich groźne; mogą wtedy zginąć" - zauważył przyrodnik.

Na wiosnę, pod koniec marca, budzą się samce. Natomiast samice na powierzchnię wychodzą w kwietniu.

Obok zaskrońca żmija zygzakowata należy do najbardziej pospolitych bieszczadzkich węży. Gady jako zwierzęta zależne od ciepła słonecznego bytują zazwyczaj na południowych stokach wzgórz, z rzadka porośniętych krzewami, na obrzeżach lasów i na leśnych drogach, na nasłonecznionych brzegach rzek i strumieni oraz na rumoszu skalnym, aż po strefę połonin.

"Żmija zygzakowata z racji swojej żyworodności może zasiedlać również mniej przyjazne, chłodniejsze siedliska. Niemniej jednak latem chętnie zamieszkuje tam, gdzie warunki termiczne są optymalne i pozwalają aktywnie polować" - podkreślił przyrodnik.

Występują trzy odmiany barwne żmij: brązowa, srebrzysta i czarna. Wszystkie mają jasnoczerwoną tęczówkę oka, przeciętą wąską, pionową źrenicą.

Ważnymi cechami rozpoznawczymi są: zygzak na grzbiecie i znak przypominający "x" na trójkątnej głowie, wyraźne przewężenie szyjne, krępy tułów i krótki ogon. Są to bardzo pożyteczne gady; w ciągu swojego życia tępią ogromną liczbę gryzoni. W Polsce ze względu na coraz rzadsze występowanie podlegają całkowitej ochronie. Człowiek ukąszony przez żmiję wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. (PAP)

Alfred Kyc

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.