Żurawie w drodze na zimowisko

Od tygodnia, w pogodne dni, nad Podkarpaciem przelatują klucze żurowi liczące po kilkadziesiąt osobników. Ich wędrówki potrwają do końca października - powiedział we wtorek PAP ornitolog dr Marian Stój.

"Chłodne noce pod koniec września spowodowały, że rozpoczęły się ich odloty do +ciepłych krajów+" - powiedział PAP dr Marian Stój.

Odlatujące klucze żurawi widziane były m.in. w okolicach Jasła, Krosna, Dukli, Jaślisk i Krempnej. Żurawie wędrują tworząc klucze w kształcie litery "V".

"Zimę spędzają w Afryce Północnej oraz w krajach basenu Morza Śródziemnego. Natomiast do Polski powrócą na przełomie marca i kwietnia" - przypomniał przyrodnik.

Nad Podkarpaciem żurawie jedynie przelatują wydając w powietrzu charakterystyczne głosy zwane klangorem. "Ich gniazda znajdują się głównie na pojezierzach w północnej części Polski. Zaraz po przylocie rozpoczynają tokowanie" - zaznaczył dr Stój.

Żurawie mierzą nawet do 140 cm, a rozpiętość ich skrzydeł wynosi do 240 cm. Mają smukłą sylwetkę i długą szyję. Upierzenie mają szare z brązowym odcieniem. Głowa na czubku jest czerwona, a górna część szyi czarno-biała.

Żywią się nasionami, jagodami, pędami roślin, owadami, mięczakami oraz drobnymi kręgowcami. Występują w Europie i w dużej części Azji. Są ptakami, które preferuje bagna, torfowiska, tereny podmokłe, polany i pola uprawne.

Żurawie, podobnie jak i większość innych gatunków ptaków w naszym kraju, pod koniec lata i jesienią opuszczają miejsca gniazdowania i udają się na zimowiska. Wcześniej uczyniły to m.in. bociany białe, orliki krzykliwe, a w drugiej połowie września bociany czarne. 

autor: Alfred Kyc edytor: Ewelina Krajczyńska

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.