Wykopaliska na Woli

Przedmioty codziennego użytku, a także militaria z okresu powstania listopadowego oraz II wojny światowej, zostały znalezione podczas prac nad rozbudową II linii metra w Warszawie. Podczas prac znaleziono również kości ludzkie.

O znaleziskach poinformowano podczas piątkowej konferencji prasowej, zorganizowanej w gmachu Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Jak podkreślono Metro Warszawskie zawarło z Muzeum umowę na pełnienie nadzoru archeologicznego w czasie budowy odcinka północno-wschodniego i zachodniego II linii metra. Minął rok od podpisania umowy na budowę kolejnych trzech stacji II linii metra - stacje Płocka, Młynów i Księcia Janusza w dzielnicy Wola. Zakończenie prac na tym odcinku zapowiedziano na koniec 2019 r.

"Nasza działalność w trakcie budowy kolejnego odcinka II linii metra jest dowodem na to, że archeologia nie jest jedynie dziedziną nauki, skupiającą się na czasach dawnych. Archeologia zaczyna się wczoraj i dotyczy także wydarzeń wieku XIX i XX. Opowiada także o przeszłości nie tak bardzo od nas odległej" - powiedział Wojciech Brzeziński, dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego.

W ciągu rocznych prac na Woli, skupiono się przede wszystkim na wykonaniu przebudowy sieci i instalacji podziemnych, kolidujących z budową stacji. Znalezione zostały przedmioty związane z życiem codziennym mieszkańców Warszawy - butelki farmaceutyczne, kałamarze, fragmenty wyposażenia fabrycznego, ceramika - jak również pozostałości dawnego torowiska tramwajowego oraz militaria, pochodzące z okresu powstania listopadowego (granat armatni) oraz II wojny światowej (fragment gąsienicy i koła niemieckiego czołgu, kolba karabinu, hełm).

Podczas prac znaleziono również kości ludzkie, a także szkielet mężczyzny, najprawdopodobniej zabitego w sierpniu 1944 r. podczas rzezi Woli. Wszystkie obiekty zostaną skierowane do dalszych badań.

Nadzór historyczny nad pracami sprawuje Muzeum Powstania Warszawskiego. Jak przypomniał podczas konferencji prasowej dr Paweł Ukielski, zastępca dyrektora muzeum, teren warszawskiej Woli jest szczególnie istotny dla historii miasta - w 1944 r. miała miejsce tzw. rzeź Woli, w trakcie której oddziały SS i policji niemieckiej, pacyfikujące Powstanie Warszawskie dokonały eksterminacji mieszkańców dzielnicy.

"Zaproszenie Muzeum Powstania Warszawskiego i Państwowego Muzeum Archeologicznego pokazuje jak poważnie traktowana jest sprawa pamięci i dbania o nią. Pracom, prowadzonym z myślą o przyszłości, może towarzyszyć pamięć o przeszłości" - powiedział.

Przed rozpoczęciem prac - prowadzonych obecnie na Targówku i na Woli - badacze wykonywali prace, mające na celu ustalenie dawnych miejsc historycznej zabudowy. Poszukiwano możliwych znalezisk, związanych z takimi wydarzeniami jak insurekcja kościuszkowska - bez powodzenia - powstanie listopadowe oraz okresu I i II wojny światowej. Obecnie budowa wchodzi w kolejny etap - prowadzone są prace przy wykopach wstępnych, wybierany jest grunt spod stropów stacji. (PAP)

autor: Piotr Jagielski edytor: Agata Zbieg

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg