Od 1 września weszło w życie rozporządzenie Komisji Europejskiej, na mocy którego do 2016 roku w krajach całej Wspólnoty wycofane zostaną tradycyjne, energochłonne żarówki. .:::::.
Która żarówka lepsza?Po wycofaniu żarówek starego typu, konsumentom pozostanie zakup droższego ale nowocześniejszego i wydajniejszego oświetlenia. Będzie można wybierać w kompaktowych świetlówkach fluorescencyjnych, oświetleniu halogenowym oraz diodach.
Najbardziej oszczędne obecnie są świetlówki kompaktowe w formie lamp fluorescencyjnych. Mają kształt charakterystycznych rurek, pokrytych od wewnątrz warstwą luminoforu. Emituje on promieniowanie, które jest źródłem światła. Lampy te charakteryzują się najwyższą oszczędnością energii - nawet do 75% w zestawieniu z tradycyjnymi lampami żarowymi.
Świetlówki kompaktowe mają tyle zwolenników co przeciwników. Ci ostatni jako ich wadę lamp fluorescencyjnych wskazują fakt, że zawierają one rtęć, która może być groźna np. gdy żarówka nam się potłucze. Szerokie zastosowanie tego typu oświetlenia wymaga zorganizowania specjalnych punktów zbiórki, by można było bezpiecznie pozbyć się zużytych lamp. Inną wadą świetlówek kompaktowych jest zimne, sztuczne światło oraz długi czas rozruchu. Nie sprawdzą się zatem w pomieszczeniach, gdzie często włącza się i wyłącza światło.
Alternatywę dla nich stanowią ulepszone żarówki halogenowe, kształtem przypominające tradycyjne bańki. Nie mają tych wad co lampy fluorescencyjne. Ich stosowanie pozwala zaoszczędzić do 50% energii w porównaniu do tradycyjnych żarówek wolframowych, przy czym dają podobne, miłe światło.
Najbardziej ekologiczne są diody elektroluminescencyjne (tzw. LED). Nie zawierają rtęci, cechują się niskim poborem prądu, małymi stratami i dużą skutecznością świetlną. Walorem jest ich duża trwałość wynosząca nawet 100 tys. godzin.
Przyszłość w żarówkach diodowychKomisja Europejska upatruje nadzieję w żarówkach diodowych, które stanowią połączenie użyteczności zwykłej żarówki oraz wysokich parametrów oszczędności diod typu LED. Rozwiązanie takie, zdaniem KE, najlepiej sprawdzi się w domowym zastosowaniu. Żarówka tego typu posiada tradycyjny gwint i typową bańkę jak stara żarówka wolframowa, z tą różnicą, że wewnątrz zastosowano diody.
Diodowa żarówka cechuje się wydajnością porównywalną ze świetlówkami fluorescencyjnymi, ma przy tym jednak wyższą żywotność (do 20 tys. godzin) i nie zawiera trującej rtęci. Co ważne, daje miłe ciepłe światło znane z tradycyjnego oświetlenia. Niestety na dostępność tego rodzaju oświetlenia przyjdzie nam trochę zaczekać.
Artykuł ten pochodzi z portalu ekologia.pl