Nagromadzenie danych to nie jest jeszcze nauka. Galileusz .:::::.
Ponadto, podczas replikacji powyższej sekwencji, na nici komplementarnej też powstaną kodony o rozpoznawalnym motywie 5’ G*C 3’:
Druga nić mogła więc również służyć do kodowania jakiegoś polipeptydu, czego w przypadku DNA zazwyczaj nie obserwujemy.
Jeśli jeszcze założymy, że pierwotne nici miały symetrie środkową, czyli były tzw.
palindromami i ich zakodowana sekwencja nukleotydowa była taka sama czytając od strony 5’ i 3’, np.:
5’ GGC GCC GGC GCC 3’
3’ CCG CGG CCG CGG 5’
to zauważmy, że nić po replikacji jest identyczna z nicią matrycową, a nie komplementarna. Zauważmy różnicę: nić komplementarna do sekwencji przykładowej i przypadkowo napisanej: 5’GCC TTG CCC ATG 3’ to 5’CAT GGC CAA GGC 3’ i nie jest nawet do matrycowej podobna.
Podczas replikacji palindromu otrzymujemy więc 2 nici niosące taką samą informację, a w czasach gdy same nici były „kwaziorganizmami” miało to ogromne znaczenie ewolucyjne. Najpierwotniejsze nici RNA mogły być więc palindromowymi sekwencjami złożonymi tylko z trójek GGC i GCC.
Najczęściej występujące mutacje to tranzycje G → A oraz C → U. Jeśli cząsteczki RNA mutowały z założeniem silnej presji selekcyjnej na zachowanie korzystnych przy replikacji flanek G*C to powstawały dwa następne kodony: GUC i GAC. Również nieprzypadkowo kodują one dziś odpowiednio: walinę i kwas asparaginowy - następne po glicynie i alaninie, powstające w największych ilościach aminokwasy z doświadczenia Millera. To wszystko układa się w pewną całość! I stanowi w miarę satysfakcjonującą odpowiedź na
problem 6.
e) Detektyw Di GiulioCząsteczki transferowego RNA (tRNA) biorą udział w biosyntezie białek na matrycy mRNA. Cały proces wspomagają, stabilizują i czynią precyzyjnym rybosomy – składniki komórek zbudowane z białek i rRNA. Tak jest teraz.
A jak było kiedyś? Cząstki tRNA liczą od 75-85 zasad. Jest to niewątpliwie cecha dość pierwotna, gdy RNA nie mogły być zbyt długie, bo zbierałyby zbyt dużo mutacji. Przyjrzyjmy się więc tym cząsteczkom bliżej. Oto uproszczony schemat typowego tRNA: