Najnowsze badania naukowe udowadniają, że substancje wchodzące w skład pestycydów szkodzą zdrowiu ludzi przy znacznie mniejszych dawkach niż dotychczas sądzono. Aż 43 proc. wszystkich warzyw i owoców zawiera wykrywalny poziom pestycydów. Najwięcej tych niebezpiecznych substancji wykorzystuje się w uprawach bananów, kakao, kawy i bawełny.
Czym zastąpić pestycydy?
Przemysł chemiczny forsuje pogląd, że znaczna część rolnictwa będzie zagrożona, jeśli produkty takie jak pestycydy wycofa się z rynku. Argument ten nie jest poparty żadnymi dowodami, a na rynku jest wiele dobrze opracowanych metod ochrony roślin, które z powodzeniem wykorzystują rolnicy. Częściowo są to metody innowacyjne, w kilku przypadkach opracowane w innych gałęziach przemysłu niż chemiczny.
Tymczasem wyniki badań przeprowadzonych w 2008 roku wykazały że ponad 45% żywności sprzedawanej w Unii Europejskiej zawiera wykrywalny poziom pestycydów, w tym 5% dawki większe niż dopuszczone przez aktualne ustawodawstwo. Jest to dramatyczny wzrost biorąc pod uwagę że wyniki badań z 2001 roku wykazywały zawartość pestycydów w parunastu procentach badanej żywności, a w 2008 w blisko połowie.
Kilka typów pestycydów:
- Insektycydy – zabijają owady.
- Fungicydy – ochrona przed pleśniami.
- Fumignaty – sterylizacja gleby oraz kontrola szkodników na terenach miejskich.
- Roundup (zawiera glyphosate) – nawet niewielkie ilości są bardzo toksyczne i szczególnie niebezpieczne dla komórek embrionów ludzkich.
- Aldryna i dieldryna – insektycydy stosowane do zwalczania szkodników drzew owocowych i gleby.
- Chlordan – insektycyd stosowany do zwalczania gryzoni. Czas rozkładu w środowisku - ponad 14 lat.
- Hetachlor – insektycyd. W Polsce stosowany m.in. pod nazwą Agronex Hepta. Czas rozkładu w środowisku: trzy - pięć lat.
- Mirex – insektycyd stosowany do zwalczania mrówek, termitów i mączniaka. Używany jako środek przeciwpalny w tworzywach sztucznych, wyrobach gumowych i elektronicznych. Nie rozkłada się w środowisku. Czas utleniania oszacowano na 1143 lata.
- Toksafen – mieszanina ponad 670 związków. Insektycyd stosowany do ochrony bawełny, warzyw oraz zwalczania owadów przenoszących choroby zwierząt.
Artykuł ten pochodzi z portalu ekologia.pl
Serdecznie dziękujemy za zgodę na zamieszczenie go w naszym serwisie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Najbardziej mieszkańców Starego Kontynentu martwi sytuacja gospodarcza, międzynarodowa i migracja.
Badaczki ustaliły, że larwy drewnojada skuteczniej trawią plastik niż larwy mącznika.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.