Black Hawk z Mielca

Pierwszy zmontowany w Polsce egzemplarz legendarnego helikoptera Black Hawk zaprezentowano w Mielcu. Czy to właśnie jest śmigłowcowa przyszłość polskiej armii?

Produkowany przez firmę amerykańską Sikorsky Black Hawk (Czarny Jastrząb) to jeden z najbardziej znanych helikopterów na świecie. 2600 maszyn tego typu lata w 28 krajach. To właśnie ten model stanowi podstawę śmigłowcowego wyposażenia wojsk USA. Czarne Jastrzębie wylatały już w sumie 6 mln godzin, w tym milion w warunkach wojennych. Black Hawki zagrały nawet tytułową rolę w nagrodzonym dwoma Oskarami filmie pt. „Helikopter w ogniu” (tytuł oryginalny: „Black Hawk Down”). Nakręcony w 2001 roku obraz Ridleya Scotta przedstawiał akcję amerykańskich komandosów w Somalii w 1993 roku. Ten właśnie helikopter będzie odtąd produkowany w Polsce, w należących do amerykańskiej firmy Sikorsky zakładach PZL Mielec. – W tym roku zbudujemy jeszcze dwie takie maszyny. Zainteresowanie potencjalnych klientów jest duże. Planujemy produkować rocznie 20 śmigłowców – powiedział szef PZL Mielec Janusz Zakręcki.

Nie tylko dla wojska
Polski Black Hawk będzie składany z części dostarczanych przez 28 kooperantów. – Są to firmy z całego świata, m.in. z Polski, USA, Kanady, Austrii – powiedziała „Gościowi” Debra Zampano z Sikorsky Aircraft Company. W mieleckich zakładach pracę znalazło prawie 1900 osób. Powstaje tam prawie cała kabina Czarnego Jastrzębia (80 proc. jej części). Black Hawk to maszyna klasy średniej, która może być dostosowana do wykonywania wielu różnych misji. Dostępne są m.in. wersje czysto transportowe, poszukiwawczo-ratownicze, medyczne, morskie, służące do walki elektronicznej oraz do przewozu VIP-ów. Może być także uzbrojony i to nie tylko w standardowe karabiny, ale także w pociski rakietowe oraz wyrzutnie min. Na haku u dołu kadłuba można podwiesić ciężar ponad 3,5 t. Dzięki temu Czarny Jastrząb potrafi na przykład przetransportować wojskową wersję samochodu terenowego Hammer (Humvee). Cywilni użytkownicy mogą być zainteresowani wersją gaśniczą.

Black Hawk nie jest śmigłowcem zupełnie nowym. Oblatano go jeszcze w latach 70. Nowsze wersje różnią się jednak wyraźnie od tych sprzed lat. Kolejne modernizacje obejmowały m.in. montaż mocniejszych silników (1900 KM każdy). W nowszych wersjach klasyczne zegarowe wskaźniki zastąpione zostały dużymi wyświetlaczami. Oczywistością jest stosowanie w nich systemu GPS i map cyfrowych.

Prezentację pierwszego zmontowanego w Polsce Black Hawka trzeba widzieć w kontekście planowanego przez polskie wojsko zakupu helikopterów klasy średniej. Będzie to duży przetarg na kilkadziesiąt maszyn, a zaangażowanie oferenta w polski przemysł lotniczy będzie z pewnością istotnym argumentem za wyborem tej, a nie innej oferty. Dlatego można się spodziewać, że firma Sikorsky (należąca do potężnego amerykańskiego koncernu United Technologies) nieraz będzie podkreślać, jak doniosłą rolę wyznaczyła należącym do niej mieleckim zakładom PZL. Nie bez kozery montowana tam wersja Czarnego Jastrzębia oznaczona jest literą I – jak International. To sugestia, że właśnie z naszego Mielca pochodzić będą maszyny, które mają podbić rynki całego świata. W tym duchu wypowiadali się podczas mieleckiej prezentacji: wiceprezes Sikorsky Aircraft Corporation Robert Kokorda i wiceprezes Sikorsky Military Systems Michael Ambrose.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.