Korea Północna opracowała własny komputerowy system operacyjny - twierdzą analitycy południowokoreańscy.
Ich zdaniem system ten, oparty na Linuksie, ale pozostający też pod znacznym wpływem Windowsów firmy Microsoft, jest o dziesięć lat przestarzały. Nazywa się "Czerwona Gwiazda" i został wyposażony w rozliczne funkcje, umożliwiające władzom monitorowanie użytkowników oraz blokowanie dostępu z zewnątrz.
Korea Północna jest jednym z najbardziej odizolowanych krajów. Władze starają się blokować obywatelom dostęp do informacji ze świata zewnętrznego. Jak pisze Reuters, studentów uczy się o internecie, pokazując im... wydruki z komputerowych monitorów. Nieliczni obywatele KRLD, którzy w ogóle mogą korzystać z internetu, mają dostęp jednie do nielicznych stron, zaaprobowanych przez państwowych cenzorów.
Analitycy południowokoreańskiego Instytutu Polityki Naukowej i Technologicznej uzyskali Czerwoną Gwiazdę, przebadali ją i doszli do wniosku, że ten mocno przestarzały system ma zapewniać władzom kontrolę nad przepływem informacji.
Wymienili też kilka charakterystycznych cech północnokoreańskiego systemu. Użytkowników wita on piosenką ludową, notabene popularną w obu państwach koreańskich. Systemowy kalendarz liczy lata od urodzenia założyciela KRLD, "Wielkiego Wodza" i "wiecznego prezydenta" Kim Ir Sena (1912-1994). Popularne aplikacje biurowe - edytor tekstów, arkusz kalkulacyjny, program do prezentacji - są dość wiernymi kopiami produktów firmy Microsoft.
Zakłócenia spowodowane przez człowieka mają znacznie szerszy wpływ, niż wcześniej sądzono.
Dokumnent wskazuje m.in na wyzwania wynikające ze skutków innowacji.
Zwłaszcza niebezpieczne są matki, które bronią swojego potomstwa.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.