Telefon komórkowy już od dawna nie służy tylko do telefonowania. Tak jak scyzoryk jest nie tylko nożem.
Słuchanie muzyki, odbieranie e-maili, surfowanie po internecie, robienie zdjęć – to wszystko umożliwiają nieco bardziej zaawansowane telefony komórkowe. Dzięki tym z wyższej półki można oglądać telewizję, edytować dokumenty tekstowe czy arkusze kalkulacyjne i używać nawigacji satelitarnej. Dzisiaj trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest smartfonem. Najważniejszą cechą, która odróżnia zaawansowany sprzęt od reszty, jest system operacyjny. Smartfon to minikomputer, który zapewnia dostęp do najważniejszych funkcji komputera, gdziekolwiek się znajdziemy.
Systemy operacyjne
W ciągu ostatniego roku sprzedano o ponad 15 proc. więcej smartfonów niż w 2008 roku. Nie powinno więc dziwić, że producenci telefonów komórkowych chcą uszczknąć jak największą część rynku dla siebie. Zresztą nie tylko oni – bo dochody, które można czerpać z oprogramowania produkowanego dla smartfonów to łakomy, wart obecnie około 2 mld dolarów kąsek (w 2013 roku będzie on wart prawdopodobnie 15,5 mld dolarów). Obecnie najwięcej smartfonów sprzedaje Nokia, która ma 38 proc. udziałów w rynku; na drugim miejscu RIM – firma mało w Polsce znana, produkująca smartfony Blackberry, których wielkim fanem jest podobno Radosław Sikorski; na trzecim zaś Apple, której iPhone okupuje aż 14,4 proc. rynku.
Podobnie jak w przypadku komputerów istnieje wiele systemów operacyjnych na smartfony. Jednak o ile w komputerach domowych niepodzielnie rządzi Windows, to w smartfonach żaden z systemów operacyjnych nie dominuje nad innymi. Nokia stawia na system operacyjny Symbian, który jest prosty w obsłudze, mało „zasobożerny” (czyli do działania zużywa względnie mało mocy obliczeniowej sprzętu) i stabilny. Do tego może na nim działać kilka aplikacji (programów) jednocześnie (np. odtwarzacz muzyczny i przeglądarka internetowa). Innym systemem operacyjnym jest Windowsmobile produkowany przez Microsoft. Mobilna wersja okienek jest bardzo podobna do wersji dostępnej na komputery. Wszystko po to, by zapewnić bezproblemową współpracę pomiędzy telefonem (smartfonem) a komputerem na biurku.
Zaletą Windows-mobile jest to, że oferuje świetne programy biurowe, które sprawiają, że doskonale nadaje się on do zastosowań biznesowych. Jego wady to powolne działanie i duże wymagania sprzętowe oraz fatalna przeglądarka internetowa. Największy konkurent Windowsa firma Google zainwestowała w system Android, który jest szybki, bardzo dobrze dostosowany do obsługi ekranów dotykowych, ma bardzo dobrą przeglądarkę internetową i jest naprawdę prosty w obsłudze. System został wydany w 2007 roku i rozwija się błyskawicznie – telefony z Androidem na pokładzie stanowią już ok 4 proc. smartfonów (w 2008 roku tylko 0,5 proc.). Wadą systemu jest natomiast konieczność ciągłego połączenia z internetem, a to oznacza dodatkowe koszty opłat za transmisję danych.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.