Wilczęta w lasach Beskidu Śląskiego

Spacerujące po górach wilcze szczenięta zarejestrowały wideopułapki umieszczone w lasach Beskidu Śląskiego. Według ekologów ze Stowarzyszenia dla Natury Wilk z Twardorzeczki k. Bielska-Białej to dowód, że gatunek ten z powodzeniem się tutaj rozmnaża.

Sześć młodych drapieżników udało się sfilmować na obszarze Natura 2000 "Beskid Śląski", gdzie chronione są m.in. siedliska dużych ssaków drapieżnych, w tym i wilka. Ekolodzy opublikowali nagranie na swoim kanale na portalu YouTube. Zobaczyć go można pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=fhZruudPkbQ.

SDNWILK Wilcze szczenięta w Beskidzie Śląskim - lato 2018 r.


 

Prezes stowarzyszenia Sabina Nowak powiedziała w rozmowie z PAP, że wielkość populacji tych zwierząt w Polsce jest dość trudna do określenia. Na podstawie własnych badań członkowie stowarzyszenia szacują, że w zachodniej połowie Polski bytuje ok. 80-85 grup rodzinnych. Nie wiadomo, ile ich jest na wschód od linii Wisły. "W Beskidzie Śląskim mamy jedną rodzinę, w które na świat przyszło sześcioro wilcząt" - dodała.

Wilk w Polsce jest objęty ścisłą ochroną.

Stowarzyszenie dla Natury Wilk istnieje od 1996 r. Siedzibę ma w Twardorzeczce u stóp Skrzycznego. Zajmuje się ochroną przyrody, a szczególnie działaniami na rzecz ssaków drapieżnych - wilków, rysi, niedźwiedzi, wydr, borsuków i innych gatunków. Jego członkowie prowadzą działalność edukacyjną i badawczą.

Marek Szafrański

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama