Monety z brązu sprzed 2200 lat odnaleziono w Egipcie

Archeolodzy odnaleźli w północnym Egipcie blisko 400 monet z brązu z III w. p.n.e. i inne artefakty - informuje serwis internetowy Fox News.

Odkrycia dokonano na stanowisku położonym w oazie Fajum na Pustyni Libijskiej, na północ od brzegów Jeziora Karun, w odległości około 80 kilometrów na południowy zachód od Kairu.

Archeolodzy odnaleźli skarb złożony z 383 monet z brązu z przedstawieniem grecko-egipskiego bóstwa Amona-Zeusa na jednej stronie oraz wizerunkiem orła i greckimi słowami "król" i "Ptolemeusz" umieszczonymi na drugiej stronie monet.

Znalezisko pochodzi z czasów Ptolemeusza III Euergetesa, władcy Egiptu z dynastii Ptolemeuszy, panującego w latach 246-221 p.n.e. Dynastia Ptolemeuszy pochodzenia macedońskiego panowała w Egipcie w okresie 304-30 r. p.n.e., doprowadzając do połączenia tradycji kultury greckiej z kulturą starożytnego Egiptu.

Jak informuje Rada Najwyższa ds. Starożytności Egiptu, archeolodzy odnaleźli również na stanowisku wiele innych przedmiotów, w tym trzy naszyjniki wykonane ze skorup strusich jaj, pochodzące z IV tysiąclecia p.n.e.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.