Antarktyda topnieje sześć razy szybciej niż 40 lat temu

Antarktyda traci rocznie sześć razy więcej lodu, niż jeszcze na początku lat 80. - wynika z nowego badania opublikowanego w "Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS).

Jego autorzy, glacjolodzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine, Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA i Uniwersytetu w Utrechcie (Holandia), analizowali zmiany w pokrywie lodowej w 18 regionach Antarktydy w latach 1979-2017. Wykorzystali do tego zdjęcia lotnicze, dane satelitarne oraz modele klimatu.

Ustalili, że w badanym okresie tempo topnienia lodowców gwałtownie rosło. Z ich obliczeń wynika, że w latach 1979-1990 z Antarktydy znikało średnio 40 gigaton (40 miliardów ton) lodu rocznie. W latach 2009-2017 rocznie topniało już ok. 252 gigaton lodu.

W ciągu tych 40 lat, według szacunków naukowców, znikające lody Antarktydy podniosły globalny poziom mórz łącznie o ok. 14 mm.

"A to - dosłownie - tylko wierzchołek góry lodowej. Wraz z dalszym topnieniem antarktycznej pokrywy lodowej spodziewamy się wzrostu poziomu morza o wiele metrów w nadchodzących stuleciach" - mówi prof. Eric Rignot z Uniwersytetu Kalifornijskiego, który kierował badaniem.

Podkreśla, że jednym z kluczowych ustaleń jest wkład Antarktydy Wschodniej w całkowitą utratę lodu w ostatnich dekadach. Analiza dowiodła, że położona na wschodzie Antarktydy Ziemia Wilkesa zawsze była obszarem znaczącego topnienia, nawet już w latach 80. ubiegłego stulecia, wskazuje badacz.

"Ten region jest prawdopodobnie bardziej podatny na zmiany klimatu, niż tradycyjnie zakładano, i to ważna informacja, bo obszar ten zawiera więcej lodu, niż Antarktyda Zachodnia i Półwysep Antarktyczny łącznie" - mówi Rignot.

Jak dodaje badacz, najwięcej lodu tracą obszary mające styczność z ciepłymi wodami oceanu.

"Ocieplenie klimatu i zmniejszenie ilości ozonu sprawiają, że oceany w tych sektorach stają się coraz cieplejsze - obszary te będą więc nadal przyczyniały się do podnoszenia poziomu mórz, i to przez kolejne dziesięciolecia" - podsumowuje Rignot.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • art
  15.01.2019 08:21
  W czasach Wikingów VIII-XII wiek Granlandia była , przynajmniej na wybrzeżach, zielona. Żadna to arkana ! Są stanowiska archeologiczne na tej wyspie wykazujące iż byli tam do XVII wieku osadnicy którzy nawet coś tam uprawiali. tak że jak ten artykuł ma wykazać iż ocieplenie klimatyczne, likwidacja wegla i przymus kupna amerykańskiego gazu (bo ruski o wiele droższy i o wiele gorszy)... to ja dziękuję!
 • poinformowany
  15.01.2019 08:25
  "Antarktyda topnieje sześć razy szybciej niż 40 lat temu" -- Znowu alarmistyczny news na temat rzekomego globalnego ocieplenia, jakby to miało cokolwiek wspólnego z religią katolicką. Za to Arktyka, znacznie większa od Antarktydy, szybko rośnie. O tym jednak nikt nie pisze, bo to nie pasuje,
 • cddf
  16.01.2019 21:06
  Znowu piorą nam mózgi. Trzeba usprawiedliwić jakoś te kredyty które biedniejsze kraje mają brać w przyszłości na OZE. Przecież tu chodzi o kasę. Kiedyś było cieplej i jakoś świat nie utonął. 100 razy powtórzone kłamstwo staje się prawdą.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.