Rz: Drogi pod prądem

Rusza przetarg na ładowarki do samochodów elektrycznych przy autostradzie A4 i trasie S8 - czytamy w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".

Według gazety Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosi w poniedziałek przetarg na postawienie stacji ładowania na trasie A4 między Wrocławiem a Katowicami oraz na S8 między Wrocławiem a Łodzią.

Powstaną na 13 miejscach obsługi podróżnych (MOP), gdzie nie ma stacji paliw. Zaczną działać w przyszłym roku - po dwie na każdym MOP. Koszt jednej ładowarki to 270 tys. zł - informuje dziennik.

Jak czytamy, jeśli pilotaż się powiedzie, GDDKiA w 2021 roku ogłosi kolejne postępowanie. Obejmie ono budowę systemu ładowania na pozostałych autostradach i drogach ekspresowych z terminem pełnej funkcjonalności w roku 2023. Łączne nakłady na stacje na 159 rozpatrywanych MOP mogłyby, według dzisiejszych cen, sięgnąć 86 mln zł.

W rozmowie z gazetą rzecznik GDDKiA Jan Krynicki powiedział, że "pilotażowy przetarg jest pierwszym krokiem do celu, jakim jest uruchomienie punktów ładowania na wszystkich drogach szybkiego ruchu w naszym zarządzie".

Jak pisze "Rzeczpospolita", dyrekcja prowadzi m.in. rozmowy w sprawie instalowania ładowarek na stacjach Orlenu i Lotosu. Obydwa koncerny zaczęły montować urządzenia pod koniec ubiegłego roku. Lotos w październiku uruchomił 12 punktów ładowania na autostradach A1 i A2 między Trójmiastem a Warszawą. To na razie test, ale w planach jest kolejnych 38 lokalizacji.

Z kolei w grudniu Orlen uruchomił pierwszą ładowarkę na swojej stacji w Siewierzu na trasie Katowice-Warszawa. Do końca pierwszego kwartału 2019 roku planuje oddać do użytku ok. 20 stacji szybkiego ładowania o mocy 50 i 100 kW - czytamy.

"W naszej zaktualizowanej strategii stawiamy m.in. na wdrażanie rozwiązań zeroemisyjnych. Jednym z nich jest program uruchomienia 150 stacji ładowania w miastach i przy trasach tranzytowych" - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy Orlenu ds. energetyki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Anonim (konto usunięte)
  04.02.2019 07:52
  To nie jest zero-emisyjne, której strony by nie patrzeć, za to drogie i skrajnie niedogodne.
 • tomaszl
  04.02.2019 12:31
  Ekologiczne źródło prądu oparte o węgiel. Czy to aby ma jakąś logikę?
 • art
  04.02.2019 14:26
  Oto jak było: Wybudowano kopalnię aby uruchomić elektrownie zasilaną węglem z kopalni. Prąd z elektrowni był potrzebny aby kopalnia działała i węgiel dawała. I tak to się kręciło w tej to symbiozie.

  Co mówicie? Bez sensu i nielogicznie? Owszem tak , ale za to … SYSTEM działa!

  A co najważniejsze: Pani Mosbacher i inni zagraniczni mocodawcy nie zabraniają , bo nie ma w tym żadnej dla nich konkurencji.
  Same plusy dodatnie!

 • paparapa
  04.02.2019 14:54
  Próbował ktoś załatwić sobie chociaż 50kW dla swojej nowo budowanej budki z lodami? Nie ma szans, trza ciągnąć kilometry kabla sn i postawić stację trafo... a to nie są tanie rzeczy. Ten prąd w ładowarkach za darmo nie będzie, tylko na zasadach rynkowych? To będą najdroższe kilowaty na świecie, i w ogóle nie tędy droga. Sens miałaby tylko wymiana baterii pustych na naładowane w specjalistycznych stacjach ładujących je na skalę przemysłową. Chociaż i to też sens ma niewielki, akumulatory to jedna wielka ekologiczna bomba od wyprodukowania, przez eksploatację po utylizację.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.