Meksyk: Grobowiec sprzed 2700 lat

Archeolodzy odkryli w południowym Meksyku kamienny grobowiec sprzed 2700 lat, umieszczony w podstawie piramidy. Może to być najstarszy znany pochówek tego typu w Mezoameryce - informuje serwis internetowy Guardian UK.

Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym Chiapa de Corzo, w pobliżu miejscowości o tej samej nazwie, w stanie Chiapas, w południowej części Meksyku.

Mezoameryka to region obejmujący tereny zamieszkane przez członków wielkich środkowoamerykańskich kultur prekolumbijskich oraz tereny ich wpływu kulturalnego, ekonomicznego i politycznego. Rozciąga się w przybliżeniu od środkowego Meksyku po Przesmyk Panamski.

Jak poinformował archeolog Emiliano Gallaga, grobowiec zawiera szczątki około 50-letniego mężczyzny, który został pochowany wraz naszyjnikami z jadeitu, artefaktami z pirytu i obsydianu oraz ceramicznymi naczyniami. Naukowcy przypuszczają, że prawdopodobnie był wysokim rangą kapłanem lub władcą miasta.

Zdaniem badaczy, grobowiec pochodzi z okresu 700-500 r. p.n.e. i może być jednym z najstarszych przykładów wykorzystania piramidy jako miejsca pochówku, nie tylko jako miejsca kultu czy świątyni.

Znalezisko jest około 1000 lat starsze od dotychczas znanego grobowca w piramidzie, na stanowisku archeologicznym Palenque w stanie Chiapas, zawierającego szczątki Pakala Wielkiego, władcy Majów, który zmarł w 683 r. n.e.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.