Nowy rekord pojazdu marsjańskiego

Amerykański pojazd marsjański Opportunity ustanowił światowy rekord czasu pracy na Czerwonej Planecie - poinformowało Laboratorium Napędów Odrzutowych w Pasadenie (Kalifornia).

Opportunity wylądował na Marsie 25 stycznia 2004 roku. Czas trwania jego misji wielokrotnie przewyższył przewidziany okres eksploatacji - 90 dni. 20 maja marsochód pobił dotychczasowy rekord modułu Viking-1, który wynosił 6 lat i 116 dni.

Warunki na powierzchni Czerwonej Planety sprzyjają pracy marsochodu. "Oczekujemy, że Opportunity będzie kontynuował swą misję" - powiedział John Callas z Laboratorium Napędów Odrzutowych. Do tej pory pojazd marsjański wykazał niezawodność, wytrzymując potężne burze i surowe warunki zimy na Marsie. Obecnie Opportunity zmierza do swojego nowego celu - krateru Endeavour. Przewiduje się, że podróż ta potrwa kilka lat.

Specjaliści amerykańskiej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) przyznają, że rekord Vikinga-1 jako pierwszy mógł pobić bliźniak Opportunity - marsochód Spirit. Wylądował on na Czerwonej Planecie 4 stycznia 2004 roku i 19 kwietnia powinien przewyższyć osiągnięcie Vikinga. NASA jednak nie ma dowodów, że Spirit pracuje, gdyż stracono z nim łączność.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.