Peru odzyskuje zrabowane skarby

Narodowemu Instytutowi Kultury Peru zwrócono 574 artefakty o dużej wartości archeologicznej, skonfiskowane w Stanach Zjednoczonych i innych krajach.

Chodzi o wyroby ze złota, srebra, ceramiki i drewna pięciu kultur indiańskich.

Według dyrektora Narodowego Instytutu Kultury Cecilii Bukuli, łączna wartość tych skarbów przewyższa 72 miliony euro.

Wcześniej Peru odzyskało 18 przedmiotów o wartości archeologicznej należących do kultury, która poprzedzała cywilizacje Inków. Były one nielegalnie wywiezione do Niemiec.

Instytutowi Kultury przekazano także skradzione i odnalezione w Londynie unikalne złote nakrycie głowy jednego z wodzów Inków. Ten artefakt, ozdobiony wizerunkiem zagadkowej twarzy, otrzymał nazwę "Peruwiańska Mona Liza", ponieważ jego znaczenie dla spuścizny kulturalnej tego andyjskiego kraju porównywalne jest ze znaczeniem arcydzieła Leonardo da Vinci dla kultury europejskiej.

Bukula poinformowała, że w najbliższym czasie Peru zwróconych będzie jeszcze 400 artefaktów, znajdujących się w Miami (USA). Natomiast Chile przekaże Peruwiańczykom przeszło 500 dzieł sztuki epoki kolonialnej.

Ogółem w ostatnich latach w ręce legalnego gospodarza - państwa peruwiańskiego - trafiło 4,5 tys. skarbów archeologicznych. Jednakże setki artefaktów nadal pozostają w zagranicznych muzeach i zbiorach prywatnych.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja