Sto lat temu potwierdzono teorię względności Einsteina

100 lat temu, 29 maja Arthur Eddington - za pomocą obserwacji pozornej zmiany położenia gwiazd - potwierdził ogólną teorię względności Alberta Einsteina. Teoria, która przyniosła Einsteinowi sławę, zmieniła fizykę i stała się podstawą dla wielu nowoczesnych technologii.

Ogólna teoria względności łączy grawitację, czas i przestrzeń. Rzuciła nowe światło na kosmologię i astronomię. To dzięki jej znajomości może też działać m.in. system GPS i inne systemy satelitarne.

29 maja 1919 roku, angielski astronom Sir Arthur Eddington potwierdził teorię Einsteina, obserwując gwiazdy w trakcie zaćmienia Słońca. Położenie gwiazd znajdujących się na niebie blisko Słońca zostało pozornie zmienione, co wynikało z odchylenia drogi ich światła przez słoneczną grawitację. To jedno z przewidywań teorii.

Pomiary zostały wykonane przez dwie brytyjskie ekspedycje. Jedna z nich pracowała na Wyspie Książęcej na zachód od Afryki, a druga w brazylijskim mieście Sobral. Ekspedycje zostały ufundowane przez Royal Astronomical Society (RAS), Royal Society i Royal Irish Academy, a zorganizowało je Royal Observatory Greenwich. Po ogłoszeniu wyników w listopadzie tego samego roku, Albert Einstein w ciągu kilku dni stał się rozpoznawalny na całym świecie.

"Przed wiekiem, w procesie, który na zawsze odmienił nasze rozumienie Wszechświata, astronomowie potwierdzili ogólną teorię względności. Praca Einsteina i Eddingtona to doskonały przykład międzynarodowej współpracy nawiązanej krótko po I Wojnie Światowej i demonstracja tego, jak nauka zdołała pokonać bariery obecne w tych trudnych czasach" - powiedział prezes Royal Astronomical Society, prof. Mike Cruise.

O rocznicy przypominają różne instytucje naukowe w Europy. Observatory Science Centre w Herstmonceux (Wielka Brytania, Sussex) organizuje trwającą do 2. czerwca imprezę z atrakcjami dla całych rodzin - w tym z połączeniem wideo z Wyspą Książęcą. Z kolei Royal Astronomical Society w Burlington House w Londynie organizuje obserwacje Słońca i wystawę historycznych zdjęć oraz dokumentów związanych z zaćmieniem w 2019 r. Wydarzenia zaplanowano na 29 i 31 maja. W Burlington House można też będzie zobaczyć aktorów wcielających się w Alberta Einsteina i Arthura Eddingtona.

Różne wydarzenia zaplanowano także m.in. w Portugalii, na Wyspie Książęcej i w Sobral (informacje: https://eclipse1919.org/index.php/events).

Natomiast na listopad Royal Astronomical Society i Royal Society planują organizację konferencji oraz przeznaczonej dla wszystkich imprezy poświęconej setnej rocznicy ogłoszenia wyników pracy Sir Eddingtona.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
  • czloax
    28.05.2019 22:59
    Zakrzywienie przrstrzeni czy odchylenie drogi fotonu w silnym polu grawitacyjnym Słońca? GPS działa? Ale co ma wspólnego z rzekomym zakrzywieniem? Może ktoś przekonująco wyłoży? Nie twierdzę, że Einstein się mylił ale argument z grawitacją Słońca nie wydaje się być dowodem dla laika. O ile wiem LASER odchyla drogę fotonów a nie ma mowy o zakrzywieniu przestrzeni. Także kineskop odchyla elektrony w polu magnetycznym.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.