Świat żywej techniki

Pierwsza Industriada, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, odbędzie się w sobotę w 23 miastach tego regionu - od Częstochowy przez Górny Śląsk i Zagłębie Dąbrowskie po Żywiec.

Na ich terenie znajdują się 32 najciekawsze obiekty dziedzictwa przemysłowego w województwie śląskim - zabytki techniki i miejsca związane z przemysłową historią tego regionu. Przed czterema laty zostały one połączone Szlakiem Zabytków Techniki. Industriada ma być zwieńczeniem dwuletnich działań związanych z komercjalizacją i wdrażaniem planu marketingowego dla Szlaku.

Święto szlaku ma być w zamierzeniu coroczną cykliczną imprezą wypełnioną koncertami, wystawami, zawodami sportowymi, prezentacjami, wykładami, degustacjami, pokazami działania starych maszyn i historycznych strojów obsługujących je pracowników, a także konkursami z nagrodami i zabawami dla dzieci.

Do hasła tegorocznej Industriady: "Wejdź do świata, gdzie technika jest tak żywa" nawiązują jej specyficzne maskotki - Zoboty. To przypominające zabytkowe roboty postaci odwołujące się swym kształtem, wyglądem i imionami do różnych gałęzi techniki.

I tak Zobot Parochwał zachęca do odwiedzenia kolejowych obiektów Szlaku, Buchmistrz - obiektów energetycznych, Gasimir - pożarniczych, Q-Felek - browarniczych, a Wiercisław - górniczych. Zoboty, a właściwie przebrani za nie aktorzy, paradując po ulicach miast regionu namawiają do odwiedzenia Industriady.

Jej program ma obfitować w wydarzenia niepowtarzalne, wykorzystujące otoczenie obiektów Szlaku. Jedną z ciekawostek tegorocznej, pierwszej Industriady będzie wykonanie wideoopery "Indeks metali" Fausto Romitellego w zabytkowych wnętrzach Elektrowni Szombierki w Bytomiu.

Wideoopera w Szombierkach (w ramach bytomskiej części imprezy pod hasłem: "Niech to Szlak Zabytków Techniki") będzie tylko jednym z 33 koncertów Industriady. Innymi ciekawymi wydarzeniami muzycznymi będą happening "Chopin na poziomie" (320 m pod ziemią) oraz widowisko plenerowe "Carmina Burana" w zabrzańskiej kopalni "Guido".

W wielu miejscach przygotowano projekcje starych filmów, pokazy pracy dawnych, często monumentalnych, a utrzymanych do dziś w dobrym stanie urządzeń (wyciągowa maszyna parowa w Zabrzu, maszyna wodociągowa w Karchowicach), gry miejskie, happeningi malarskie, fotograficzne, teatralne i muzyczne. W Katowicach dziennikarze będą mogli zagrać w śląską grę - klipę.

W sześciu miastach regionu: w Zabrzu, Bytomiu, Gliwicach, Chorzowie, Rybniku i Częstochowie każdy będzie mógł wystartować w konkursie budowania Zobotów. Do dyspozycji będą klocki, kartony i styropian. Nagrodami będą m.in. stylizowane na roboty przenośne pamięci Szlaku i specjalistyczne klocki lego.

Imprezy Industriady odbywać się będą w 40 miejscach. W poprzedzającym ją tygodniu, władze samorządu wojewódzkiego przygotowały kampanię reklamową święta Szlaku w radiu, telewizji, internecie i prasie, m.in. w dwóch największych regionalnych dziennikach rozpowszechnionych zostanie 300 tys. wkładek tematycznych.

Szczegóły programu imprezy znalazły się na specjalnie przygotowanej stronie internetowej: www.industriada.pl. Po zakończeniu święta samorząd wojewódzki zamierza przeprowadzić drugą część kampanii reklamowej, zachęcającej do aktywnego poznawania obiektów Szlaku Zabytków Techniki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg