Nietoperze przylatują już do szkoły w Brennej

Pierwsze nietoperze przyleciały już na strych szkoły w Brennej w Beskidzie Śląskim. Od maja będzie można podpatrywać kolonię tych ssaków dzięki specjalnie przygotowanemu obserwatorium - powiedziała w szefowa brenneńskiego ośrodka promocji Katarzyna Macura.

Kolonia nietoperzy, która spędzi na szkolnym strychu wiosnę i lato, liczy zwykle ok. 300 nietoperzy. W czerwcu przyjdą tam na świat młode. "Przylatują dwa gatunki - podkowce małe i nocki duże. Zimę spędziły w jaskiniach w masywie Stołowa, Trzech Kopców, Grabowej i Malinowej" - powiedziała Macura.

Obserwatorium, które umożliwia podpatrywanie oraz podsłuchiwanie nietoperzy, składa się z dwóch części. Nietoperze można oglądać przez weneckie lustro. Przeszklenie wygłusza dźwięki i nie przepuszcza światła. Przez głośniki słychać natomiast odgłosy zwierząt. Na parterze szkoły utworzona została sala medialna, w której można prowadzić zajęcia edukacyjne. Na monitorach transmitowany jest obraz rejestrowany przez kamery na strychu.

"Obserwatorium zostanie wkrótce otwarte. 2 maja w Brennej mamy Noc Muzeów i z tej okazji ono będzie już czynne" - powiedziała szefowa ośrodka promocji w Brennej.

Później obserwatorium będzie dostępne w godzinach otwarcia szkoły. Uprzednio trzeba się jednak umówić za pośrednictwem biura promocji kultury i sportu w Brennej.

Na świecie żyje ponad 980 gatunków nietoperzy, z czego w Polsce - 25. Część z nich zagrożona jest wyginięciem. Na strych szkoły w Brennej przylatują od wielu lat. Późną wiosną rodzą się tu młode, które również będzie można zobaczyć.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama