Komputer i telewizor obniżają koncentrację u dzieci

Długie godziny spędzone przed ekranem komputera lub telewizora mogą powodować u uczniów problemy z koncentracją podczas lekcji - ostrzegają psychologowie, których badania zostały opublikowane w piśmie "Pediatrics".

W badaniach prowadzonych przez naukowców z Iowa State University wzięło udział ponad 1,3 tys. dzieci w wieku szkolnym, które przez rok udostępniały dane na temat ilości czasu spędzanego przed komputerem i telewizorem. Informacje te zestawiono z wynikami przeprowadzonej wśród nauczycieli ankiety, która dotyczyła zachowania uczniów podczas lekcji (m.in. poziomu koncentracji na wykonywanym zadaniu czy tego, w jakim stopniu dzieci przeszkadzały innym).

Uczniowie, którzy grali na komputerze lub oglądali telewizję przez więcej niż dwie godziny dziennie, czyli limit zalecany przez Amerykańską Akademię Pediatryczną, byli o 67 proc. bardziej narażeni na nasilenie problemów z koncentracją. W niektórych przypadkach deficyt uwagi był zbliżony do tego, który obserwowany jest u dzieci cierpiących na ADHD.

Prowadzący badania Douglas Gentile zwraca uwagę, że problemy z koncentracją będą różniły się w przypadku poszczególnych dzieci, gdyż wpływ może mieć również wiele innych czynników. Nie zmienia to jednak faktu - zaznacza psycholog - że dłuższy czas spędzony przez dziecko przed ekranem komputera lub telewizora oznacza także większe ryzyko wystąpienia innych problemów, takich jak otyłość czy skłonność do zachowań agresywnych.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja