Zespół kanadyjskich archeologów odkrył na stanowisku w Syrii pozostałości starożytnego budynku i gliniane dzbany z czasów epoki brązu, z okresu 1550-1250 r. p.n.e. - informuje serwis internetowy Global Arab Network.
Odkrycia dokonano na stanowisku Tal al-Asharena, położonym na terenie prowincji Hama w środkowo-zachodniej części Syrii.
Jak poinformował Abd al-Qader Farzat, dyrektor Urzędu Starożytności w Hamie - stolicy prowincji, odkryte ruiny należą do budynku z epoki brązu, wykonanego z cegieł z suszonego mułu, a odnalezione wewnątrz dzbany służyły do przechowywania żywności.
W pobliżu znaleziska naukowcy odsłonili także pozostałości innej budowli z posadzką pochodzącą z czasów epoki żelaza, z okresu 1200-750 r. p.n.e.
Syryjsko-szwajcarski zespół naukowców, prowadzący wykopaliska na stanowisku w Palmirze w północnej części Pustyni Syryjskiej w środkowej Syrii, odkrył na terenie Wschodniego Pałacu w tym mieście starożytne malowidło naścienne, przedstawiające ubranego w tradycyjny strój mężczyznę z mieczem oraz małego ptaka.
Jak poinformował Walid Asa'ad, dyrektor Muzeów i Pomników Starożytności Palmiry, podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na północ od Wielkiego Pałacu w Palmirze, naukowcy odsłonili pozostałości ceglanych domostw osadzonych na kamiennych podporach.
Każde z odkrytych domostw posiadało sale sypialne, kuchnię, łazienkę, część magazynową oraz osobną studnię.
Zwłaszcza niebezpieczne są matki, które bronią swojego potomstwa.
Z ośrodka kosmicznego NASA na Florydzie wystartowała w poniedziałek rakieta SpaceX Falcon 9.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.