W Arabii Saudyjskiej znaleziono skamieniałość przodka małp człekokształtnych i zwierzokształtnych. Jego analiza pomoże także w zrozumieniu ewolucji człowieka - informują naukowcy w najnowszym wydaniu tygodnika "Nature".
W Arabii Saudyjskiej odkryto częściowo zachowaną czaszkę zwierzęcia nazwanego Saadanius hijazensis. Miało ono pokaźne zęby i płaską twarz. Ważyło 15-20 kg, a wielkością zbliżone było do gibbona.
Zdaniem naukowców pracujących pod kierunkiem Iyada Zalmouta z University of Michigan, zwierzę jest przodkiem małp człekokształtnych i nieczłekokształtnych Starego Świata.
Wiek czaszki określono na 28-29 mln lat. Jest to niezgodne z badaniami genetycznymi, które przeprowadzono w 2004 r. na obecnie żyjących małpach. Wówczas rozdzielenie się obu grup małp ustalono na 34,5-29,2 mln lat temu. Jak podkreślają naukowcy, z punktu widzenia paleontologii nowe datowanie nie jest czymś zaskakującym.
Analiza budowy czaszki wskazuje, że Saadanius żył niedługo przed ostatecznym ukształtowaniem się linii hominoidów - naczelnych, w której skład wchodzą małpy człekokształtne Starego Świata i ludzie.(PAP)
Najbardziej mieszkańców Starego Kontynentu martwi sytuacja gospodarcza, międzynarodowa i migracja.
Badaczki ustaliły, że larwy drewnojada skuteczniej trawią plastik niż larwy mącznika.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.